Przedstawiamy tegorocznych jurorów konkursu ETIUDA.
Maciej J. Drygas – przewodniczący jury
Urodzony w 1956 r. w Łodzi. Zadebiutował dokumentalnym filmem Usłyszcie mój krzyk o samospaleniu Ryszarda Siwca. Wstrząsający dokument został wyróżniony m.in. Europejską Nagrodą Filmową oraz Srebrnym Smokiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Od tej pory Maciej Drygas całkowicie poświęcił się kinu dokumentalnemu, zwłaszcza w wersji found footage, wykorzystując i nadając nowy sens zastanym materiałom archiwalnym. Jest m.in. autorem dokumentów: Stan nieważkości (1994), Głos nadziei (2002), Jeden dzień w PRL (2005), Cudze listy (2010), Abu Haraz (2013), a także licznych słuchowisk radiowych. Oprócz cenionej na całym świecie działalności artystycznej reżyser angażuje się również w projekty edukacyjne. Jest pedagogiem w Szkole Filmowej w Łodzi, razem z Mirosławem Dembińskim realizuje również wieloletni projekt „Świat od świtu do zmierzchu”. W zeszłym roku w trakcie 22. edycji festiwalu Etiuda&Anima właśnie za ten projekt otrzymał wspólnie z Dembińskim Specjalnego Złotego Dinozaura.
Ryszard Jaźwiński
Dziennikarz radiowy specjalizujący się w tematyce filmowej. Uczestnik i juror wielu festiwali filmowych w kraju i za granicą, znawca kina. Po studiach dziennikarskich rozpoczął pracę w Programie III Polskiego Radia, któremu pozostaje wierny do dziś. Autor wielu audycji (m.in.: „Zapraszamy do Trójki”, „To był dzień”, „Trójka na dwa głosy”, „Klub Trójki”), pomysłodawca nadawanego od blisko 20 lat autorskiego magazynu „Trójkowo, filmowo”. Pięciokrotnie nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, także za codzienny cykl wywiadów z twórcami kina „Fajny film...” (również w 2016 roku). Nagrodę PISF w kategorii „Audycja radiowa lub program telewizyjny” (za audycję „Trójkowo, filmowo”) otrzymał w 2010 roku.
Yoav Kosh
Pochodzi z Izraela. Od 30 lat jest aktywnym filmowcem i nauczycielem. Ma w dorobku prawie 30 filmów pełnometrażowych oraz wiele programów telewizyjnych, seriali i dokumentów, m.in. „Life According to Agfa”, „Love Sick in Nana Street”, „Shuroo” i „Avanti Popolo”. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień za swoją pracę, w tym dwie nagrody za najlepszy film od Israeli Film Academy oraz nagrodę za najlepszy film na Haifa Film Festival.
Martin Štoll
Urodzony w 1973 roku, dokumentarzysta i medioznawca. Absolwent Wydziału Filmowego i Telewizyjnego Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Nakręcił 54 filmy dokumentalne, z których część została uhonorowana nagrodami na międzynarodowych festiwalach. Pracował jako naczelny dramaturg w Centrum Produkcji Dokumentalnej w Telewizji Czeskiej i współtworzył z takimi czeskimi reżyserami, jak Helena Trestikova, Olga Sommerova, Pavel Stingl czy Vera Chytilova. Jest również autorem książki na temat historii i teorii filmu i telewizji (np. Jan Špáta, Praha dokumentární, Český film: Režiséři – dokumentaristé, Zrození televizního národa). Od roku 2014 jest docentem w Instytucie Komunikacji i Dziennikarstwa Wydziału Nauk Społecznych na Uniwersytecie Karola w Pradze.
Fernanda Valadez
Studiowała reżyserię w Mexico City. Jej film pt. Of This World został uznany za najlepszy film krótkometrażowy 2011 roku przez Meksykańską Izbę Przemysłu Filmowego (CANACINE), otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Guanajuato i był prezentowany na festiwalu w Cannes w sekcji „Najlepsze meksykańskie filmy krótkometrażowe” podczas Short Film Corner 2011. Podczas festiwalu „Etiuda&Anima” 2015 jej film dyplomowy 400 Bags otrzymał nagrodę Złotego Dinozaura.