st. Morawskiego 5/220C
30-102 Krakow
Poland
+ 48 507 062 615
28 June 2023

Notacje: Sabina Antoniszczak o Ryszardzie Antoniszczaku i Studio Filmów Animowanych w Krakowie


Bohaterem notacji jest Ryszard Antoniszczak, ur. 1947 r. w Nowym Sączu, młodszy brat Juliana Józefa Antonisza, plastyk, twórca animacji, autor książek. Niestety zmarł w momencie przygotowń do nagrania, dlatego też opowiada o nim Sabina Antoniszczak, córka Juliana Antonisza.

Ukończył Wydział Malarstwa i Grafiki ASP w Krakowie, uczył się także w Pracowni Rysunku Filmowego ASP. Od 1974 r. związany ze Studiem Filmów Animowanych. Zasłynął debiutanckim filmem “Żegnaj paro” (1974), nawiązującym do słynnej “Żółtej łodzi podwodnej”. Od 1981 r. mieszka w Szwecji i w Hiszpanii, prowadząc firmę Antonius Animation. Adresatem jego filmów i książek są przede wszystkim dzieci. Realizacja notacji, której bohaterem jest Ryszard Antoniszczak, ma na celu zachowanie w formie audiowizualnej wspomnień o artyście i jego związku ze Studiem Filmów Animowanych w Krakowie.

Sabinę Antoniszczak wysłuchał Bogusław Zmudziński
O notacjach
Tematem cyklu notacji jest ocalenie od zapomnienia wiedzy na temat Studia Filmów Animowanych w Krakowie i środowiska artystycznego z nim związanego. Studio powstało w Krakowie w 1966 r. jako filia warszawskiego Studia Miniatur Filmowych. Inicjatorem i założycielem był Kazimierz Urbański - wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prowadzący tam Pracownię Rysunku Filmowego. W 1974 r studio uzyskało samodzielność prawną i nową nazwę - Studio Filmów Animowanych, pod którą stało się sławne na całym świecie. Głównym zadaniem studia była realizacja animowanych autorskich filmów krótkometrażowych, adresowanych do widza dorosłego. Produkowano tam jednak także filmy dla dzieci oraz inne formy krótkometrażowe. Wśród czołowych twórców SFA trzeba wymienić: Jerzego Kucię, Juliana Antonisza, Ryszarda Antoniszczaka, Ryszarda Czekałę, Krzysztofa Kiwerskiego, Krzysztofa Raynocha, Aleksandra Sroczyńskiego, Andrzeja Warchała, Zbigniewa Szymańskiego oraz Longina Szmyda . W latach 90. XX wieku rozpoczął się kryzys SFA w Krakowie, które ostatecznie zostało zamknięte w 2003r. Notacje będą spełniać walory poznawcze, dokumentacyjne, upowszechniając dobra kultury w Małopolsce.


Produkcja: Foundation for the Promotion of Artistic, Film and Audiovisual Culture Etiuda&Anima

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
envelopephonemap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram