st. Morawskiego 5/220C
30-102 Krakow
Poland
+ 48 507 062 615
24 March 2019

Krakow Summer Animation Days

Krakow Summer Animation Days to plenerowa impreza filmowa, od lat wzbogacająca ofertę kulturalną Miasta Krakowa w okresie letnim, odbywająca się zazwyczaj na przełomie lipca i sierpnia w naturalnej scenerii najpiękniejszej w tej części Europy sali kinowej pod gołym niebem, czyli na Małym Rynku w Krakowie. Jest to zarazem jedyna plenerowa impreza filmowa w Polsce poświęcona wyłącznie filmowi animowanemu, która na stałe wpisała się w letni pejzaż Krakowa i z roku na rok przygotowywana jest z coraz większym rozmachem, przy współpracy i z pomocą poważnych instytucji (m.in. Krakowskiego Biura Festiwalowego, Muzeum Narodowego) i partnerów krajowych oraz zagranicznych.


Plakat XI Krakow Summer Animation Days

Organizatorem imprezy od 2016 r. jest Fundacja Etiuda&Anima, dysponująca wiedzą merytoryczną i doświadczeniami w organizacji imprez kulturalnych i filmowych, a szczególnie z dziedziny animacji.

KSAD adresowany jest do szerokiego odbiorcy, w tym zarówno do mieszkańców Krakowa, jak i wypełniających w letnich miesiącach ulice miasta turystów z kraju i zagranicy. Organizatorzy stawiają sobie za cel popularyzację polskiej i zagranicznej twórczości filmowej skierowanej zarówno do widowni dziecięcej, jak widzów dorosłych, do których adresowane są długometrażowe filmy animowane, jak i artystyczne, autorskie animacje krótkometrażowe.

Rozpoczynające się co wieczór o godz. 21.30 seanse filmowe wypełnia różnorodny program filmowy na który składają się w znakomitej większości nieznane w Polsce filmy, dobrane tak, aby nie rezygnując z poziomu artystycznego rozbudzić zainteresowanie animacją także wśród często przypadkowych widzów, którzy zdecydują się na uczestnictwo w seansach choćby z powodu możliwości bezpłatnego w nich udziału.

Co roku na program KSAD-u składają się:

  • długometrażowe filmy animowane dla młodzieży;
  • długometrażowe filmy animowane dla widowni dorosłej;
  • krótkometrażowe filmy nagradzane na krajowych i międzynarodowych festiwalach (m.in. Anima Mundii, Annecy, Zagreb, Ottawa, Stuttgart, Anima, ReAnima, Fantoche,Corfu BeThere, Espinho i inne);
  • prezentacje pracowni i szkół filmu animowanego z całego świata;
  • prezentacje dorobku wyróżniających się producentów filmów animowanych (m.in.: NFB Canada, Folimage, Ghobli Studio, Aardman, Animations, Zeppelin Filmes, Eesti Joonisfilm, Bonobo Studio, Studio Zvon, Zagreb Studio, Kecskemet Animation Studio)
  • prezentacje polskich producentów animacji dla dzieci (np.: Grupa Smacznego, Fumi Studio, Badi Badi, Animoon, Pigeon, HumanArk)
  • prezentacje osiągnięć dynamicznie rozwijającej się na świecie animacji kobiecej (Lucija Mrzljak, Ley Ley, Chintis Lundgren, Amanda Forbis, Wendy Tilbis, Joanna Quinn, Signe Baumanne, Niki Lindroth von Bahr)

Rozbudowane zostaną także sekcje przedpołudniowe KSAD, których adresatami są młodsze i starsze dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Będą one mogły brać udział w projekcjach animacji dla najmłodszych, zorganizowanych w położonych w centrum miasta salach (np. Muzeum Narodowe - kamienica Szołayskich), w warsztatach animacji poklatkowej dla dzieci (lalkowa, wycinanka, plastelina, materiały sypkie, pikselacja) oraz warsztaty intermedialne - street artu dla młodzieży i osób dorosłych.

www.ksad.pl

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
envelopephonemap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram