st. Morawskiego 5/220C
30-102 Krakow
Poland
+ 48 507 062 615
28 June 2023

Notacje: Krzysztof Kiwerski o Studio Filmów Animowanych w Krakowie


Krzysztof Kiwerski urodził się w 1948 r. w Poznaniu, absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki w ASP w Krakowie, gdzie studiował także w Pracowni Rysunku Filmowego. Jako pracownik ASP prowadził zajęcia w PRF, później zaś kierował Pracownią Grafiki, Animacji Komputerowej i Multimediów. Od 1974 r. związany ze Studiem Filmów Animowanych w Krakowie. Autor licznych filmów animowanych dla dzieci i dorosłych, uprawia także malarstwo i grafikę.

Krzysztofa Kiwerskiego wysłuchał Bogusław Zmudziński
O notacjach
Tematem cyklu notacji jest ocalenie od zapomnienia wiedzy na temat Studia Filmów Animowanych w Krakowie i środowiska artystycznego z nim związanego. Studio powstało w Krakowie w 1966 r. jako filia warszawskiego Studia Miniatur Filmowych. Inicjatorem i założycielem był Kazimierz Urbański - wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prowadzący tam Pracownię Rysunku Filmowego. W 1974 r studio uzyskało samodzielność prawną i nową nazwę - Studio Filmów Animowanych, pod którą stało się sławne na całym świecie. Głównym zadaniem studia była realizacja animowanych autorskich filmów krótkometrażowych, adresowanych do widza dorosłego. Produkowano tam jednak także filmy dla dzieci oraz inne formy krótkometrażowe. Wśród czołowych twórców SFA trzeba wymienić: Jerzego Kucię, Juliana Antonisza, Ryszarda Antoniszczaka, Ryszarda Czekałę, Krzysztofa Kiwerskiego, Krzysztofa Raynocha, Aleksandra Sroczyńskiego, Andrzeja Warchała, Zbigniewa Szymańskiego oraz Longina Szmyda . W latach 90. XX wieku rozpoczął się kryzys SFA w Krakowie, które ostatecznie zostało zamknięte w 2003r. Notacje będą spełniać walory poznawcze, dokumentacyjne, upowszechniając dobra kultury w Małopolsce.


Produkcja: Foundation for the Promotion of Artistic, Film and Audiovisual Culture Etiuda&Anima

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
envelopephonemap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram