st. Morawskiego 5/220C
30-102 Krakow
Poland
+ 48 507 062 615
26 February 2024

Notacje: Kobiety Małopolski w animacji - Ewa Borysewicz

Artystki wysłuchała Katarzyna Surmacz.
Celem projektu jest zwrócenie uwagi na młode artystki kształcące się w Pracowni Filmu Animowanego Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Pragniemy podkreślić ogromną różnicę jaka panuje w branży animacji w porównaniu z ubiegłym wiekiem, gdzie zdecydowanie dominowali mężczyźni. Pokażemy ogromną rolę kobiet w świecie animacji oraz kolosalną różnicę w tematyce oraz proporcjach płci od czasów PRL-u. Obecnie to najciekawsze filmy, o dotychczas niespotykanym w polskiej animacji ani polskim filmie profilu, który można określić jako feministyczny, a w każdym razie – jako realizowany z kobiecego punktu widzenia. To głównie kobiety kreują wrażliwość odbiorcy na świat, pojawiają się w ich filmach zupełnie inne tematy dotyczące właśnie niuansów życia kobiet oraz kobiecego ciała.

W roku 2022 nagraliśmy jedną notację z tego cyklu, której bohaterką jest Wiola Sowa. Notacja spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem wśród widzów 29. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima.

Do udziału w kolejnych dwóch notacjach z tej serii zaprosiliśmy krakowskie artystki młode polskie twórczynie animacji Martę Pajek oraz Ewę Borysewicz.


Ewa Borysewicz

Reżyserka, scenarzystka. Absolwentka ASP Kraków i Szkoły Filmowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz doktorantka PWSFTviT w Łodzi.

Urodziła się w 1985 na Podlasiu. Jeszcze jako studentka zrealizowała animację Kto by pomyślał? (2009), która zrobiła furrorę, zwłaszcza wśród młodzieży . Kolejną jej animację Do serca Twego (2013)nominowano m.in. do Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale 2014. Odbyła program rezydencji artystycznej AAIR w Tokio (2012) oraz w Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie (2013). Jej animacje były nagrodzone i wyróżnione już na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych i artystycznych. Rzeczywistość, którą przedstawia, wszyscy znamy bardzo dobrze. To podsłuchane i podejrzane historie podwórkowe, które artystka za pomocą ołówka i kartki opowiada w poetycki i dowcipny sposób, ujmując każdym detalem. Ewa studiowała też reżyserię w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego, gdzie zrealizowała trzy krótkometrażowe filmy, m.in. Principessę (2020) . Obecnie pracuje nad filmemanimowanym Cud na podstawie powieści Ignacego Karpowicza.Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
envelopephonemap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram