st. Morawskiego 5/220C
30-102 Krakow
Poland
+ 48 507 062 615

Selfie i konterfekty, czyli „Autoportrety twórców animacji”

Podczas tegorocznej edycji festiwalu Etiuda&Anima widzowie będą mieli okazję przyjrzeć się pracy wybitnych animatorów, reprezentujących diametralnie rożne style, estetykę oraz tematy. Do Krakowa zawita młodzieńczość i nonszalancja Kaspara Jancisa, feminizm i bezkompromisowość Signe Baumane oraz tajemniczość i wyrafinowanie braci Quay w ujęciu Christophera Nolana.

Autoportrety_12.11

„Autoportrety twórców animacji” to jeden z najciekawszych elementów Etiudy&Animy. Te interaktywne spektakle, w których artysta ujawnia przed publicznością techniki swojej pracy, pozwalają uczestniczyć w procesie aktu twórczego – podglądać dzięki kamerze zawieszonej nad stołem kolejne etapy powstawania animacji oraz słuchać komentarzy twórcy. 

Kaspar Jancis_12.11

 Jako pierwszy wystąpi na żywo Estończyk, Kaspar Jancis. Ten rockandrollowiec animacji zabierze widzów w podróż bez trzymanki po swoim świecie. Miłość do animowania pojawiła się u Jancisa już we wczesnym dzieciństwie. W młodości rozwijał ją równoległe z pasją muzyczną – był członkiem grup rockowych, tekściarzem i aranżerem. Studiował animację na Akademii Sztuki i Mediów w Turku w Finlandii. Jego opiekunem artystycznym był Priit Pärn. Jancis jest autorem filmów: Weitzenberg Street (2002), Frank and Wendy (2003-2005), Marathon (2006), The Very Last Cigarette (2007), Crocodile (2009), Villa Antropoff (2012), Piano (2015).

Link do artykułu o Kasparze Jancisu:
http://etiudaandanima.com/kaspar-jancis-pochuligani-na-zywo/

Autoportrety twórców animacji I – Kaspar Jancis

24 listopada (wtorek), godz. 19.00, Małopolski Ogród Sztuki – duża sala 


Signe_12.11

Drugim autoportretem jest występ Signe Baumane na żywo. Baumane jest łotewską artystką pracującą obecnie w Nowym Jorku. Jej twórczość koncentruje się wokół cielesności i seksualności w perspektywie kobiecej oraz najnowszej historii Europy Wschodniej. Artystka znakomicie łączy tradycyjną animację rysunkową z nieskrępowaną wyobraźnią oraz kontrowersyjnymi tematami. Tworzy rodzaj autobiografii, a sięgając do osobistych traum i pamięci indywidualnej, przepracowuje również pamięć zbiorową. Baumane jest autorką animacji: Natasha (2001), Woman (2002), Denstist (2005), cyklu Treat Beat of Sex (2008), Birth (2009), pełnometrażowej Rocks in my Pockets (2014).

Link do artykułu o Signe Baumane:
http://etiudaandanima.com/signe-baumane-gosciem-22-mff-etiudaanima/

 Autoportrety twórców animacji II – Signe Baumane

24 listopada (środa), godz. 19.00, Małopolski Ogród Sztuki – duża sala 


Quay_12.11

Trzeci autoportret jest niezwykły, bo podwójny. Widzowie będą mogli wniknąć w wyrafinowany świat Stephena i Timothy’ego Quay’ów. Naszym cicerone będzie nie kto inny tylko sam Christopher Nolan. W dokumencie Quay reżyser zagląda do pracowni Braci – intymnej przestrzeni, w której od ponad 30 lat powstają ich animowane fantasmagorie. Do ich najbardziej znanych prac należą: Gabinet Jana Švankmajera (1984), Ulica Krokodyli (1986), Próby do wymarłych anatomii (1986), Grzebień (1990), Anamorfoza (1991), In Absentia (2000), Muzeum fantomów (2003), Maska (2010). Dokumentowi Quay towarzyszyć będą animacje Braci wybrane przez Nolana. Zobaczymy: Ulicę Krokodyli, In Absentia i Grzebień. Warto dodać, że wszystkie filmy zostaną wyświetlone z taśmy 35 mm – to na niej rejestrowany jest obraz dzieł Quay’ów.

Link do artykułu o braciach Quay w spojrzeniu Christophera Nolana:
http://etiudaandanima.com/christopher-nolan-spotka-braci-quay-w-krakowie/

Autoportrety twórców animacji III
The Quay Brothers In 35 mm curated by Christopher Nolan

28 listopada (sobota), godz. 16.30, Rotunda

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
envelopephonemap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram