st. Morawskiego 5/220C
30-102 Krakow
Poland
+ 48 507 062 615
17 November 2016

Rysowana rzeczywistość Uriego Kranota

Czy animacją da się opowiedzieć o otaczającej rzeczywistości? Podczas tegorocznej edycji festiwalu Uri Kranot, izraelski filmowiec, animator i opiekun Laboratorium AniDox, przekona nas, że tak. 

Uri Kranot to izraelijski pasjonat filmów animowanych. Urodzony w 1975 roku w Jerozolimie autor i reżyser filmów i animacji. Wraz ze swoją małżonką, Michelle Kranot, tworzy filmy, które pokazywane są na wielu światowych festiwalach. Kranot otrzymał wiele nagród na całym świecie. Ostatni z jego filmów pod tytułem "Hollow Land" znajduje się na krótkiej liście kandydatów do tegorocznego rozdania nagród Akademii Filmowej. Kolejnym sukcesem artysty jest ukazanie się retrospektywy jego filmów w 2009 r. na paryskim Forum des Images. Obecnie Uri Kranot pełni rolę artysty-rezydenta w ramach programu "Warsztaty animacji" w duńskim mieście Viborg. Spełnia się również jako wykładowca i promotor prac dyplomowych na tamtejszych studiach oraz prowadzący kursy i szkolenia zawodowe.

jak-dlugo-niedlugo1

Kadr z filmu "Jak długo, niedługo"

Reżyser jest głównym wykładowcą i opiekunem merytorycznym w programie AniDox:Lab. Owe przedsięwzięcie skierowane jest do profesjonalistów z branży filmowej. Podczas jego trwania uczestnicy biorą udział w seminariach i praktycznych warsztatach kreatywności. AniDox:Lab polega na łączeniu oraz rozwijaniu współpracy między twórcami dwóch gatunków filmu: dokumentu i animacji. Program wspiera ich w realizacji wspólnych projektów. Jest to również część przedsięwzięcia pod tytułem 'The Animation Workshop' – wiodącej duńskiej instytucji działającej w obszarach edukacji, kultury, komunikacji i biznesu. Głównym zadaniem artysty w powyższym programie jest zapewnienie wsparcia i inspiracji każdemu uczestnikowi programu. Panuje on zarówno nad wyznaczaniem ram programowych dla wystąpień zapraszanych mówców, jak również sprawuje opiekę nad postępami i końcowymi efektami realizowanych projektów.

poronienie1_1

Kadr z filmu "Poronienie"

Podczas tegorocznej odsłony Etiudy&Animy Uri Kranot przedstawi procesy związane z realizacją programu, jego rezultaty i opowie o wyzwaniach związanych z łączeniem filmów dokumentalnych i animowanych. Jednym z elementów wystąpienia artysty będzie prezentacja wybranych przez siebie najciekawszych dokumentów animowanych, m.in.:

  • Leżąc nago | Lay Bare, reż. Paul Bush, Wielka Brytania/United Kingdom 2012, 6’06”

„Tylko płytcy ludzie nie oceniają po wyglądzie”, napisał Oscar Wilde. Leżąc nago to złożony portret ludzkiego ciała, ukazujący go takim, jakim jedynie z rzadka można go oglądać w najbardziej intymnych momentach naszych relacji z członkami rodziny lub kochankami – pełne erotyzmu, śmieszności, piękna i kruchości.

  • Centerfold | Rozkładówka, reż. Ellie Land, prod.: Ellie Land, Wielka Brytania/Great Britain, 2012, 9’

Zainspirowana serią prasowych artykułów na temat rosnącej liczby kobiet decydujących się na operacje kosmetyczne warg sromowych Ellie Land postanowiła nakręcić swój kolejny dokument właśnie na ten temat.

  • Still Born / Poronienie, reż. Asa Sandzen, Szwecja 2014, 10’

Poronienie to animowany dokument o stracie, złości i smutku. Wrodzona wada serca dziecka stawia przyszłych rodziców przed niemożliwym wyborem.

  • Mr Sand / Pan Sand, reż. Soetkin Verstegen, Holandia 2015, 9’

Animowany film dokumentalny w onirycznym klimacie, który przywołuje czasy początków kina i wiążących się z nimi niebezpieczeństw. Niezwykła atmosfera pierwszych pokazów filmowych i kinowych sal tamtych czasów odtworzona zostaje dzięki wykorzystaniu szeregu ręcznych technik animacji.

  • How Long, Not Long / Jak długo, niedługo, reż. Michelle, Uri Kranot, Dania 2016, 5’30”

Wizualna podroż poddająca w wątpliwość, w jaki sposób w czasach, gdy ksenofobia, nacjonalizm i nietolerancja są powszechne, rozumiemy pojęcie poczucia przynależności, ktore nie ogranicza się do konkretnego miasta, regionu lub państwowych granic.

Anidocs – Uri Kranot prezentuje animowane dokumenty
Gość Specjalny –
Uri Kranot

26 listopada (sobota), 20.15
Małopolski Ogród Sztuki – Duża Sala

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
envelopephonemap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram