Etiuda&Anima gości przedstawicieli festiwali filmów animowanych z Europy – belgijskiej Animy, norweskiego Volda Festival i słoweńskiej Animateki. Z tej okazji odbędą się pokazy filmów animowanych, nagrodzonych i polecanych przez organizatorów tychże festiwali.
Zdjęcie z animacji „Ostatni autobus”, reż. Ivana Laučikova, Martin Snopek
ANIMA – MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMU ANIMOWANEGO W BRUKSELI
Anima, Międzynarodowy Festiwal Filmu Animowanego w Brukseli, został założony w 1982 r. jako platforma do prezentacji najlepszych filmów animowanych z całego świata. Na program festiwalu składają się pokazy ponad 300 filmów prezentowanych w ramach narodowego oraz międzynarodowego konkursu filmów krótko- i długometrażowych, przeglądów, retrospektyw autorskich i programów specjalnych, a także liczne wystawy i warsztaty. Częścią festiwalu jest również wydarzenie Futurama, organizowane z myślą o specjalistach z branży. Każdego roku niepowtarzalną atmosferę festiwalu tworzy ok. 42 tysięcy widzów biorących udział we wszystkich wydarzeniach programowych.
Anima cieszy się statusem festiwalu kwalifikującego filmy do Oscarów w kategorii najlepszego krótkometrażowego filmu animowanego. Jest również członkiem założycielem kapituły Europejskich Nagród dla Filmów Animowanych (European Animation Awards (EAA), a filmy krótkometrażowe biorące udział w sekcji konkursowej festiwalu mogą zostać wytypowane do Emile Awards.
Na tegoroczny program „carte blanche” składają się nasze ulubione filmy prezentowane podczas ostatniej edycji festiwalu Anima, wyrażające naszą wiarę w niczym nieograniczoną moc wyobraźni, która charakteryzuje sztukę animacji.
Karin Vandenrydt
Anima On Tour 2017
24 listopada (piątek), 19.00
Małopolski Ogród Sztuki – Sala mała
ANIMATION VOLDA FESTIVAL
Festiwal Animation Volda powstał jako naturalny krok, mający na celi rozszerzenie międzynarodowych kontaktów uniwersyteckiego środowiska w niewielkiej miejscowości Volda, położonej nad norweskimi fiordami, a szczycącej się ośrodkiem akademickim zajmującym się kształceniem w dziedzinie mediów, w tym także animacji. Na uczelni znanej z praktycznego podejścia do problematyki mediów kurs animacji powstał w 1993 r. jako pierwszy w Norwegii, w tym od razu jako kurs międzynarodowy (jednym z pedagogów jest Peter Lord).
Na festiwalu od samego początku kładziono nacisk na spotkanie norweskiego i międzynarodowego środowiska animatorów, w tym zwłaszcza filmów studenckich i profesjonalnych. Festiwal organizują studenci animacji, licząc na zyskanie doświadczenia zawodowego w dziedzinie swoich zainteresowań. Są oni wspierani merytorycznie i finansowo przez uczelnię oraz nauczycieli animacji, ale ponoszą pełną odpowiedzialność za program, organizację i finanse imprezy.
Podczas festiwalu prezentowane są najlepsze filmy studenckie z krajów skandynawskich i bałtyckich (Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Łotwy, Litwy, Norwegii i Szwecji). Festiwal Animacji Volda stale współpracuje z Fredrikstad Animation Festival. Najlepsze filmy zostają nominowane do nagrody studenckiego Złotego Gunnara. Na festiwalu dokonywana jest również preselekcja najlepszych filmów profesjonalnych z krajów skandynawskich i bałtyckich. Z kolei podczas FAF nominuje się filmy do nagrody CARTOON d’OR.
Tematem ostatniego festiwalu Animation Volda, który odbył się we wrześniu b.r. były „Kobiety w animacji”. Członkami komitetu organizacyjnego festiwalu zostały również wyłącznie kobiety. Program filmowy Animation Volda zaprezentowany w Krakowie pokaże zarówno różnorodność kursów animacji, jak i samego festiwalu. Oczywiście wśród filmów znajdą się także filmy zrealizowane przez mężczyzn i o mężczyznach.
Gunnar Strøm
25 listopada (sobota), 16.30
Małopolski Ogród Sztuki – Mała sala
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMU ANIMOWANEGO ANIMATEKA
Festiwal filmowy Animateka powstał w 2004 r. w celu zwiększenia możliwości dystrybucji i prezentacji filmów animowanych z Europy Środkowo-Wschodniej. Główne założenie naszego festiwalu – osiągniecie statusu ważnej regionalnej imprezy, podczas której selekcjonerzy z Europy Zachodniej i reszty świata mieliby okazję do oglądania krótkometrażowych filmów animowanych z krajów o niewielkiej produkcji filmowej – zostało osiągnięte już po kilku edycjach wydarzenia. W 2010 r. program festiwalu powiększył się o dwa dodatkowe konkursy – konkurs europejskich studenckich krótkometrażowych animacji oraz międzynarodowy konkurs krótkometrażowych filmów animowanych dla dzieci, który przyjął nazwę Elephant (Słoń). Poza konkursami podczas festiwalu prezentowane są specjalne programy jurorskie, programy Regionalna Panorama oraz Najlepsze ze Świata, narodowe oraz autorskie retrospektywy, retrospektywy historyczne skupiające się na technikach animacji (np. animacja poklatkowa, eksperymentalna, komputerowa 3D) lub konkretnej tematyce (animacja i literatura, animacja i taniec, animacja, muzyka i dźwięk) oraz program pełnometrażowych filmów animowanych. Oprócz tego organizowane są wystawy sztuki autorstwa naszych festiwalowych gości. Integralną część wydarzenia stanowią działania edukacyjne realizowane na wszystkich poziomach (zarówno dla dzieci, jak i młodzieży oraz amatorów i zawodowców) pod postacią warsztatów filmowych organizowanych przed i po festiwalu. Bardzo ważną częścią programu jest realizowana od 2016 r. AnimatekaPRO – cykl debat oraz rozmów przy okragłym stole z udziałem zaproszonych artystów.
Animateka szczyci się również długą listą starannie wyselekcjonowanych członków jury, którzy do tej pory brali udział w festiwalu i którzy znacząco wzbogacili program naszego przedsięwzięcia poprzez swoje autorskie retrospektywy, programy kuratorskie, wystawy i lekcje mistrzowskie.
Z dumą prezentujemy widowni festiwalu Etiuda&Anima program krótkometrażowych filmów animowanych, które zostały nagrodzone nie tylko na naszym festiwalu, ale również w trakcie wielu innych wydarzeń branżowych na całym świecie.
Igor Prassel
Dyrektor Programowy Festiwalu Animateka
Międzynarodowy Festiwal Filmu Animowanego
Animateka: zbliżenie na animację środkowo i wschodnioeuropejską
23 listopada (czwartek), 19.30
Małopolski Ogród Sztuki – Sala mała