Za nami 21. edycja MFF Etiuda&Anima. Po raz kolejny widzowie mieli okazje zobaczyć filmy z całego świata, w tym wiele z Polski. Poza festiwalowym konkursem podzielonym na kilkanaście pokazów, odbyło się kilkanaście równie interesujących projekcji i kilka imprez towarzyszących.
Festiwal rozpoczął się 21 października wyjątkowym spektaklem w wykonaniu The American Magic-Lantern Theater Show, jednego z trzech teatrów na świecie, który zajmuje się odtwarzaniem XIX–wiecznych pokazów latarni magicznej. Podróż do przeszłości nie zakończyła się wraz z występem amerykanów. Tego samego dnia odbył się pokaz nawiązujący tematycznie do I Wojny Światowej – tym roku obchodzimy stulecie jej wybuchu.
Tradycyjnie co roku przyznawana jest wyjątkowa nagroda, która łączy jednocześnie dokonania na polu artystycznym jak i pedagogicznym. W tym roku Złotego Dinozaura otrzymał Grzegorz Królikiewicz, legendarny wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej, twórca takich filmów jak: Na wylot, Rapsod. Podczas festiwalu zaprezentowano Zabicie ciotki z 1984 r., co doskonale komponowało się z poprzednia edycją, gdzie został wyróżniony film Mateusza Głowackiego na motywach tej samej powieści.
Poza projekcjami można było uczestniczyć w wydarzeniach typu: masterclass studia Platige Image, obecnie jednej z najlepszych firm zajmujących się postprodukcją. Uczestnicy mogli posłuchać o sposobie pracy w studiu, a także o nowych projektach jak np. filmie animowanym na motywach pozy Ryszarda Kapuścińskiego. Bardzo ciekawie wypadło spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim, łódzkim animatorem, który opowiadał o postępach w pracy nad swoim debiutem pełnometrażowym. Do projektu udało mu się nakłonić cały panteon polskiego filmu: Marka Kondrata, Annę Dymną, Andrzeja Wajdę.
Osoby związane z filmem zawodowo miały możliwość uczestnictwa w warsztatach prowadzonych przez Marcina Koszałkę (film dokumentalny), twórców filmów animowanych i prawników.
Dla wszystkich zmęczonych oglądaniem filmów były przeznaczone imprezy towarzyszące. 22 listopada w górnej sali zagrała Rebeka, polski duet wykonujący muzykę elektroniczną, a 25 listopada odbyła się impreza zorganizowana przez wydział Radia i Telewizji UŚ.
Następny festiwal już za rok! Zapraszamy!
Konrad Głąbek