Dziewczyny kochają Bad Boy’ów. Widzowie Etiudy&Animy – bez względu na płeć – pokochają Kaspara Jancisa. Już we wtorek estoński animator włączy piąty bieg i zabierze nas w szaloną podróż po świecie swojej animacji.
Zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na pierwszą odsłonę cyklu „Autoportrety twórców animacji”. To jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna okazja, aby bezpośrednio uczestniczyć w procesie powstawania filmu animowanego i obserwować kolejne etapy aktu twórczego.
KASPAR JANCIS, ur. w 1975 r. w Tallinnie, należy do grupy estońskich twórców animacji, których można zaliczyć do szkoły Priita Pärna. Od dziecka interesował się rysowaniem komiksów i pisaniem historyjek, które samodzielnie ilustrował. Jego pierwsze ruchome obrazy powstawały w rogach szkolnych zeszytów. W późniejszych latach przyjaciel jego brata, który był członkiem klubu filmowego, pomógł mu stworzyć krótką animację plastelinową. Wcześnie zainteresował się też muzyką. Należał do podstawowego składu kilku kapel rockowych, pisał słowa piosenek, tworzył aranżacje i kompozycje.
W czasie studiów na Tallińskim Uniwersytecie Pedagogicznym, które podjął w 1996 r., stworzył pierwsze filmy – niemy Dr. Maisarvei Sprawa Matshalki (Dr. Maisarve and the Matshalka Case, 1996) oraz animację wycinankową Lot Małego Białego Helikoptera (Flight of the Little White Helicopter, 1996), ktróy pokazywano na koncertach rockowych, a także w telewizji. Z Uniwersytetu Pedagogicznego przeniósł się do Turku Arts and Media School w Finlandii w 1997 r., aby studiować animację pod kierunkiem Priita Pärna. Jego pierwszym studenckim filmem nakręconym w Turku był zrealizowany techniką mieszaną Romans (Romance, 1999), który brał udział w kilku międzynarodowych festiwalach filmowych i zdobył Grand Prix w studenckim programie konkursowym na 7. Festiwalu Filmów Animowanych Krajów Skandynawskich i Nadbałtyckich Animerte Dager w Fredrikstad w Norwegii w 2000 r.
Także następne zrealizowane przez Jancisa filmy przyniosły mu międzynarodowe nagrody: Ulica Weitzenberg (Weitzenberg Street, 2002) w Tallinie, Dreźnie, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii, Maraton (Marathon, 2006) – Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmu Animowanego Balkanima w Serbii w 2007 r. i Nagrodę za Najlepszy Film Europejski na festiwalu I Castelli Animati w Rzymie. Jancis kręci filmy samodzielnie, ale także we wspłółracy z kolegami z grupy, której ciągle patronuje Priit Pärn. Wg. scenariusza Pärna, a we współpracy z Priitem Tenderem i Ǘlo Pikkovem nakręcił najgłośniejszy estoński pełnometrażowy film animowany Frank i Wendy (Frank and Wendy, 2005), który otrzymał oprócz nagród estońskich także nagrodę dla najlepszego filmu telewizyjnego i serialu na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych AniFest, w Czechach w 2005 r. Natomiast wspłólie z łotewskim twórcą Vladimirem Leschiovem nakręcił w 2012 r. Villę Antropoff.
W tegorocznym konkursie animacji na naszym festiwalu z siedemdziesięcioma innymi filmami konkuruje najnowszy film Jancisa Piano. Po latach Kaspar Jancis wrócił też do czynnego muzykowania. Założony przez niego zespół Słoń Kryminalista powstał na potrzeby stworzenia muzyki do filmu Rok malpy Ulo Pikkova. Wkrótce współpraca pięciu muzyków: Jancisa (gitara), Eno Kolloma (perkusja), Danela Aljo (saksofon), Madisa Muula (keyboard) i Henry’ego Tismy (kontrabas), zaowocowała kompozycjami do kilkudziesięciu filmów. Zespłół, którego liderem jest Jancis, wiele koncertuje, wykonując skomponowaną przez siebie muzykę filmową, bierze też udział w seansach z muzyką na żywo, jak to miało miejsce w trakcie festiwalu Etiuda&Anima 2012, gdy grał do estońskich filmów animowanych.
Autoportrety twórców animacji I – Kaspar Jancis
Małopolski Ogród Sztuki (duża sala)
24 listopada (wtorek), godz. 19.00
http://etiudaandanima.com/film/autoportrety-tworcow-animacji-i-kaspar-jancis/