01 kwietnia 2019

Ożywiamy książki!

Projekt Ożywiamy książki! to wydarzenie literacko-filmowe zorganizowane przez Fundację Promocji Kultury Artystycznej, Filmowej i Audiowizualnej Etiuda&Anima w Krakowie (maj - listopad). Zaprosiliśmy do niego 5 bibliotek z Małopolski (Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Publiczna Biblioteka w Zatorze im. Pawła z Zatora,  Wadowicka Biblioteka Publiczna w Wadowicach, Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefy Bergelówny w Dobczycach, Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Biernata w Niepołomicach), a także wydawnictwa książkowe oraz dzieci
w wieku 7-10 lat.

Dzieci zgłaszające się do projektu otrzymają  w prezencie książkę (1 tytuł w każdej z bibliotek),  wybraną z tytułów przeniesionych na ekran w formie animacji. Będą to: „O dwóch takich co ukradli księżyc” oraz „O tym, jak krawiec pan Niteczka został królem” Kornela Makuszyńskiego, „Pan Maluśkiewicz” Juliana Tuwima, „To pewna wiadomość” oraz „Len” H. Ch. Andersena, „O dwunastu miesiącach” i „Szewczyk Dratewka” Janiny Porazińskiej.

Po przeczytaniu książki do wyznaczonego terminu, dwunastka dzieci spotka się w bibliotece z bibliotekarzem i profesjonalnym twórcą animacji. Po rozmowie o przeczytanej książce, zachęceniu do korzystania z biblioteki, dzieci stworzą scenariusz i wykonają na kilkugodzinnych warsztatach, pod kamerą, krótki film animowany wwybranej technice filmowej (materiałów sypkich, animacja przedmiotowa, rysunkowa, wycinanka, kolaż, plastelina, lalkowa) zainspirowany danym tytułem. Na końcu spotkania biblioteka zamieni się w kino, a dzieci zobaczą jak ekranizację wybranego tytułu  wykonał profesjonalny animator.

Nagrodą za udział wprojekcie będzie uczestnictwo w listopadowym  26. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima w Krakowie oraz obejrzenie wraz z zaproszonymi przez siebie gośćmi zmontowanych już filmów warsztatowych na dużym kinowym ekranie. Na deser młodzi ludzie zobaczą wartościowy długometrażowy film animowany nagradzany na festiwalach na świecie.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w Krakowie 25 maja w godz. 14.30-18.30.

Miejsca realizacji:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1
Publiczna Biblioteka im. Pawła z Zatora w Zatorze , Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 2
Wadowicka Biblioteka Publiczna w Wadowicach, ul. Legionów 1
Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefy Bergelówny w Dobczycach, ul. Szkolna 43
Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Biernata w Niepołomicach , ul. Bocheńska 26

Organizator:

• Fundacja Promocji Kultury Artystycznej, Filmowej i Audiowizualnej Etiuda&Anima

Kontakt:

Marta Chwałek – marta.chwalek@etiudaandanima.pl