ul. Morawskiego 5/220C
30-102 Kraków
Polska
+ 48 507 062 615

Polska Szkoła Animacji 2023



Projekt „Polskiej Szkoły Animacji” został zainicjowany z okazji Polskiej Prezydencji 2011 i od tamtej zaprezentowaliśmy go podczas festiwali animacji oraz filmów krótkometrażowych w 36 krajach, m.in: Niemczech, Chinach, Japonii, Bułgarii, Portugalii, Estonii, Brazylii, Meksyku, Finlandii, Bośni i Hercegowinie, USA, Korei, Szwecji i na Ukrainie.

Plakat Polska Szkoła Animacji 2023

Projekt ma na celu popularyzację polskiej animacji na świecie, obrazując różne tendencje, rozwój i zmiany zachodzące w tej dziedzinie w trakcie ostatnich 70 lat. Mimo, iż Polska Szkoła Animacji narodziła się dopiero po 1945 roku, obok filmów Szkoły Polskiej, teatru Grotowskiego i Polskiej Szkoły Plakatu, to właśnie kino animowane było przez dekady jedną z najważniejszych wizytówek polskiej kultury za granicą.

Program przygotowany przez Fundację przypomina najbardziej wartościowe dokonania naszej narodowej szkoły, pokazuje filmy poetów i satyryków obrazu, mistrzów lalkarstwa i wirtuozów wycinanek, malarzy, rysowników: Waleriana Borowczyka, Zbigniewa Rybczyńskiego, Jana Lenicy, Mirosława Kijowicza, Daniela Szczechury, Ryszarda Czekały, Juliana Antonisza czy Jerzego Kuci. Poza tym prezentuje najciekawsze dokonania pokolenia, które doszło do głosu w późniejszych latach, kontynuując, często w sposób polemiczny, dzieło polskich mistrzów, m.in. filmy Marka Skrobeckiego, Roberta Sowy, Tomasza Popakula, Tomka Duckiego, Wojciecha Sobczyka.

Celem projektu jest też zwrócenie uwagi na nasze młode artystki, pokazanie ogromnej różnicy jaka panuje obecnie w branży animacji w porównaniu z ubiegłym wiekiem, gdzie zdecydowanie dominowali mężczyźni. Podkreśla ogromną rolę kobiet w świecie animacji oraz kolosalną różnicę w tematyce oraz proporcjach płci od czasów PRL-u. Obecnie to głównie kobiety artystki, m.in.: Anita Kwiatkowska Naqvi, Marta Pajek, Renata Gąsiorowska,Weronika Szyma, Paulina Ziółkowska, kreują wrażliwość odbiorcy na świat. W ich filmach pojawiają się zupełnie inne tematy mocno związane z życiem kobiet, kobiecym ciałem, jak i zmianami fizjologicznymi i fizycznymi zachodzącymi w nim w trakcie życia (np.: dojrzewanie, doświadczenia seksualne, ciąża, starzenie). Współczesna fala filmów zrealizowanych przez kobiety, po latach męskiej dominacji w branży, wniosła do polskiej animacji przyjemny powiew świeżości.


Organizatorzy

Fundacja Promocji Kultury Artystycznej, Filmowej i Audiowizualnej Etiuda&Anima
Adres: ul. Morawskiego 5/220C, 30-102 Kraków, Poland
Tel.: +48 507 062 615
www.fundacja.etiudaandanima.pl

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima
Adres: ul. Morawskiego 5/220C, 30-102 Kraków, Poland
Tel.: +48 507 062 615
www.etiudaandanima.pl


Opiekun Projektu: Katarzyna Surmacz
e-mail:
biuro@etiudaandanima.pl

Projekt współfinansowany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
envelopephonemap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram