ul. Morawskiego 5/220C
30-102 Kraków
Polska
+ 48 507 062 615
29 marca 2023

Animowane Szopki Krakowskie - O Warsztatach

Tradycyjna szopka krakowska, która powstała pod koniec XIX w., była przenośnym teatrzykiem kukiełkowym, z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Z czasem scenki odgrywane przez ludzi zostały zastąpione poruszanymi mechanicznie figurkami. Krakowskie szopki prezentują sceny z postaciami historycznymi oraz legendarnymi.

Plakat Warsztatów Animowane Szopki Krakowskie


Krakowskie szopki prezentują architekturę najważniejszych, najbardziej interesujących i najpiękniejszych zabytków Krakowa. Wszystkie zwyczajowo posiadają wieże – zazwyczaj wzorowane na wieży wyższej kościoła Mariackiego zwieńczonej koroną lub na wieżach katedry na Wawelu czy wieży Ratuszowej.

W Krakowie pod koniec XIX i z początkiem XX wieku zespołów szopkarskich było sporo, a grupę do zaproszenia do domu w celu odegrania przedstawienia wybierano na podstawie szopek, które w okresie świątecznym obejrzeć można było na Rynku Głównym. Ponoć największym powodzeniem cieszyła się trupa pod przewodnictwem mistrza murarskiego i kaflarza z Krowodrzy, Michała Ezenekiera.

Warsztaty przygotowane przez nas miały na celu pokazanie tej pięknej tradycji naszego miasta oraz możliwości jego rozwoju. Podczas warsztatów uczestnicy (dzieci i ich rodzice) wysłuchali historii powstania szopki krakowskiej oraz podstawowych zasad konstrukcji szopki, o których to opowiedziała Anna Malik należąca do rodziny z wielopokoleniową tradycją tworzenie szopek. Potem uczestnicy pod opieką Darii Godyń realizowali swoje szopki i scenariusze własnych jasełek. Dźwięk do animacji tworzył z nimi Piotr Madej.

W warsztatach animacji mogą uczestniczyć:

  • Rodzice/dziadkowie z dziećmi od 5 roku życia (wspólne tworzenie rodzinnej szopki i jej animowanie)
  • Dzieci w wieku 8 -13 lat (same lub z rodzicami/rodzeństwem)Tworzenie Krakowskich Szopek to tradycja rodzinna, dlatego zachęcamy rodziny do udziału w warsztatach. O tworzeniu szopek opowie Anna Malik, której rodzina od 5 pokoleń robi szopki oraz kukiełki do szopek, a także wystawia jasełka.Warsztaty poprowadzi twórczyni animacji Daria Godyń, udźwiękawiać animacje pomoże Piotr Madej.

Terminy warsztatów:
- I grupa: 18-19.02 godz. 10 - 13.00
- II grupa: 25-26.02 godz. 10 - 13.00
- III grupa: 4-5.03 godz. 10 - 13.00
- IV grupa: 11-12.03 godz. 10 - 13.00

Ilość miejsc ograniczona!

Zapisy: biuro@etiudaandanima.pl, tel: 507062615
Miejsce warsztatów: Kamienica Szołayskich, Plac Szczepański 9, Kraków

Prowadzenie: Daria Godyń oraz Anna Malik
Muzyka i dźwięk: Piotr Madej

Partner: Muzeum Narodowe w Krakowie
Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu Miasta Kraków


Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
envelopephonemap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram