ul. Morawskiego 5/220C
30-102 Kraków
Polska
+ 48 507 062 615
29 marca 2023

Warsztaty: Animowane Szopki Krakowskie - 2 Grupa - zdjęcia, film

Przedstawiamy filmik z pracami naszych uczestników 2 grupy warsztatów Animowane Szopki Krakowskie. Prezentujemy również zdjęcia z warsztatów.

Brawa dla wszystkich!

Prowadzenie: Daria Godyń oraz Anna Malik
Muzyka i dźwięk: Piotr Madej

Partner: Muzeum Narodowe w Krakowie
Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu Miasta Kraków
Film:
Zdjęcia z warsztatów:O warsztatach

Tradycyjna szopka krakowska, która powstała pod koniec XIX w., była przenośnym teatrzykiem kukiełkowym, z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Z czasem scenki odgrywane przez ludzi zostały zastąpione poruszanymi mechanicznie figurkami. Krakowskie szopki prezentują sceny z postaciami historycznymi oraz legendarnymi.

Krakowskie szopki prezentują architekturę najważniejszych, najbardziej interesujących i najpiękniejszych zabytków Krakowa. Wszystkie zwyczajowo posiadają wieże – zazwyczaj wzorowane na wieży wyższej kościoła Mariackiego zwieńczonej koroną lub na wieżach katedry na Wawelu czy wieży Ratuszowej.

W Krakowie pod koniec XIX i z początkiem XX wieku zespołów szopkarskich było sporo, a grupę do zaproszenia do domu w celu odegrania przedstawienia wybierano na podstawie szopek, które w okresie świątecznym obejrzeć można było na Rynku Głównym. Ponoć największym powodzeniem cieszyła się trupa pod przewodnictwem mistrza murarskiego i kaflarza z Krowodrzy, Michała Ezenekiera.

Warsztaty przygotowane przez nas miały na celu pokazanie tej pięknej tradycji naszego miasta oraz możliwości jego rozwoju. Podczas warsztatów uczestnicy (dzieci i ich rodzice) wysłuchali historii powstania szopki krakowskiej oraz podstawowych zasad konstrukcji szopki, o których to opowiedziała Anna Malik należąca do rodziny z wielopokoleniową tradycją tworzenie szopek. Potem uczestnicy pod opieką Darii Godyń realizowali swoje szopki i scenariusze własnych jasełek. Dźwięk do animacji tworzył z nimi Piotr Madej.

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
envelopephonemap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram