03 czerwca 2022

Krótka historia Dyskusyjnego Klubu Filmowego Rotunda

W 1971 roku na staż kandydacki w Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych przyjęty zostaje (numer 522/K) Dyskusyjny Klub Filmowy Rotunda, któremu przewodzi Marek Wrzesiński. Status członka stałego Federacji uzyskuje 9 kwietnia 1972 roku (numer 327/S).

W 1980 roku DKF ROTUNDA otrzymał nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych dla wyróżniających się Klubów. 21 stycznia 2008 roku DKF Rotunda, organizator wielu imprez filmowych, w tym dorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ETIUDA&ANIMA, otrzymał prestiżową Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za lata 2006-2007 dla najlepszego Klubu w Polsce.

Wśród osób przez lata prowadzących DKF byli m. in. Artur Górski, Bogusław Zmudziński, Rafał Syska oraz najmłodsza w historii Klubu prezes Katarzyna Surmacz. Od 2006 roku DKF ROTUNDA prowadzony jest przez Martę Chwałek, a merytoryczną pieczę nad programem sprawuje Prezes Honorowy i zarazem Dyrektor Artystyczny ETIUDA&ANIMA - dr Bogusław Zmudziński. Filmy przez lata wyświetlali Lesław Muzyka Żmudzki, Wojciech Niklasiński, Jan Trybulski. Wieloletnim lektorem Klubu był Grzegorz Bąkowski. Do filmów niemych akompaniowali na fortepianie Lesław Lic oraz Jerzy Bożyk.

Ideą DKF-u jest pokazywanie filmów ambitnych, klasyki kina, prezentacja sylwetek ciekawych twórców, organizacja przeglądów filmowych, nie tylko w Krakowie, ale także w kraju i za granicą. Staramy się także przedstawiać widzom filmy krótkometrażowe, pomijane w zwykłej dystrybucji kinowej. Dbamy o prelekcje, wykłady i spotkania z ciekawymi osobami. Jesteśmy organizatorami dużych międzynarodowych imprez kulturalnych. Przez 15 lat organizowaliśmy  Festiwal Klasyki Filmowej „Film Classic”. Od 1994 r. organizujemy Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima, od 2008 roku  jesteśmy współtwórcami i organizatorami imprezy plenerowej Krakow Summer Animation Days.

Wśród ważnych wydarzeń filmowych, które odbyły się w DKF-ie, można wymienić przeglądy filmów  takich reżyserów jak m. in.  Ken Loach, Andriej Tarkowski, Ernst Lubitsch, Michelangelo Antonioni, F. W. Murnau, Jacques Tati, Lina Wertmüller, Pierre Paolo Passolini, Erik Rohmer, Luis Buñuel, Sylvain Chomet, bracia Bertolucci, François Truffaut, Tod Browning, Alfred Hitchcock, Wojciech Jerzy Hass i wielu innych. Na przestrzeni ostatnich lat prezentowaliśmy m. in. Nowe kino irańskie, Niezależną animację japońską, Czechosłowacką Nową Falę, Zagrzebską szkołę animacji, Janosikowy Festiwal Filmowy, Retrospektywę Kieślowskiego, Festiwal filmów o sztuce, Sztukę dokumentu, Animację węgierską, Włoską klasykę filmową lat 60.i 70., Edgara Allana Poe na filmowym ekranie, Festiwal filmu chorwackiego, Włoskie neorealizmy, Okiem braci Michałkow czy spotkania ze starym kinem w ramach cyklu Film niemy z muzyką na żywo. Niektóre przeglądy - projekty kuratorskie we współpracy z Instytutem Goethego, Instytutem Włoskim czy Instytutem Francuskim  - pokazywane były również w innych kinach w całej Polsce m. in.  Maraton Awangardy Niemieckiej lat. 20 czy Lubitsch w drodze do Hollywood.

Wśród gości Dyskusyjnego Klubu Filmowego Rotunda należy wymienić m. in. Agnieszkę Holland, Andrzeja Wajdę, Wojciecha Marczewskiego, Filipa Marczewskiego, Marcina Krzyształowicza,  Krystynę Feldman, Romana Gancarczyka, Jerzego Stuhra, Jacka Bławuta, Kazimierza Karabasza, Marcina Koszałkę, Marcela Łozińskiego, Macieja Drygasa, Marcina Wronę, Leszka Dawida, Agnieszkę Smoczyńską, Bodo Koxa, Braci Matwiejczyków.

W DKF Rotunda odbyły się także liczne promocje książek o tematyce filmowej m.in.: „Werner Herzog”, „Roman Polański”, „Ingmar Bergman”, „Siergiej Paradżanow”, „Andriej Tarkowski”, „Michelangelo Antonioni”, „Autorzy kina polskiego”. W ramach DKF-u realizowane są także  warsztaty filmowe oraz animacji dla dzieci oraz dorosłych.

W ostatnim czasie w programie chętnie wracamy do międzynarodowych filmów krótkometrażowych nagrodzonych na MFF Etiuda&Anima, zapraszając na rozmowy twórców filmów czy jurorów – Macieja Cuske, Moritza Mueller-Preissera, Emi Buchwald, Kordiana Kądzielę, Agnieszkę Woszczyńską.  Chętnie prezentujemy również animacje i filmy dokumentalne.

Obecnie organizatorem DKF Rotunda jest Fundacja Promocji Kultury Artystycznej, Filmowej i Audiowizualnej Etiuda&Anima, a pokazy Dyskusyjnego Klubu Filmowego Rotunda odbywają się na ul. Basztowej 18 – sala audiowizualna ASP. Partnerami pokazów są Galeria ASP oraz Stowarzyszenie All In UJ.

Kontakt do DKF Rotunda:

E-mail: marta.chwalek@etiudaandanima.pl