16 listopada 2020

E jak Etiuda i Edukacja, A jak Anima i Animacja - w sieci

Projekt wyrasta z 26-letnich doświadczeń nabytych przy organizacji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima.

Celem projektu jest umocnienie zarówno w kraju jak i za granicą pozycji Krakowa jako centrum kultury filmowej, zwłaszcza w zakresie tzw. „małych i niefabularnych form filmowych”. W ramach działań kulturalnych i edukacyjnych w sieci zamierzamy organizować wydarzenia, które na szeroką skalę będą promować niedostępną na co dzień widzom kinowym twórczość z zakresu filmu artystycznego, w tym zwłaszcza animowanego, a także przybliżać im twórczość w zakresie filmu krótkometrażowego, w tym z obszaru aktywności studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata. Program skupiony jest wokół animacji oraz etiud studenckich: spotkania i wywiady z twórcami polskiej animacji, udostępnienie on-line filmów nagrodzonych podczas festiwalu z ostatnich 10 lat, cykl wykładów ilustrowanych poświęconych wybitnym twórcom.

Elementy składowe programu:

1. Cykl wykładów ilustrowanych:

Wykładów będzie docelowo 6 (trzy są obecnie w montażu, trzy kolejne będą nagrane na początku grudnia)

- Współczesna polska animacja kobieca (Plucińska, Pajek, Bosek, Ziółkowska, Specht) – prowadzenie Olga i Michał Bobrowscy

- Europejskie szkolnictwo filmowe lat ostatnich – prowadzenie Marcin Markiewicz

Tematy czterech, które zostaną przygotowane przez Bogusława Zmudzińskiego (wieloletni wykładowca w Katedrze Kulturoznawstwa i Filozofii Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, założyciel i aktualnie Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima. Specjalizuje się w problematyce filozofii społecznej, estetyki, teorii i historii kina):

- Animacja jest sztuką plastyczną (Alkabetz, Quinn, Ushev, Schwizgebel, Dunbar)

- Autoportrety twórców animacji ( Yamamura, van Dijk, Tupicoff, Kucia)

- Co (i jak) można animować ? (Fleischer, Reininger, Barta, Urbański, Lenica, Dumała)

- Od martwej natury do animacji przedmiotowej (Borowczyk, Svankmajer, bracia Quay)

2. Wywiady z twórcami polskiej animacji - o swojej pracy, inspiracjach i doświadczeniach w rozmowach z Kamilą Kołacz i Bogusławem Zmudzińskim, opowiedzą wytrawni polscy artyści: Jerzy Kucia, Daniel Szczechura, Witold Giersz, Mariusz Wilczyński, Piotr Dumała, Izabela Plucińska.

3. Publikacja wybranych filmów nagrodzonych z ostatnich 10 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima, zarówno etiud studenckich jak i animacji. Filmy będą przez 6 miesięcy prezentowane na platformie play Kraków

Nagrodzone w ostatnich latach szkolne etiudy:

• Fragmenty, real. Agnieszka Woszczyńska, Łódzka Szkoła Filmowa, Polska
  • Zakwas chlebowy, real. Fulvio Risuleo, Centro Sperimentale di Cinematografia, Włochy
  • 400 toreb, real. Fernanda Valadez, Centro de Capacitacion Cinematogarfica, Meksyk
  • Pod sutannami, real. Michel Zarazir, Academie Libanaise Des Beaux-Arts, Liban
  • Nauka, real. Emi Buchwald, Łódzka Szkoła Filmowa, Polska
  • Pępowina, real. Eliza Petkova, German Film and Television Academy Berlin (dffb), Niemcy
  • Gemelos, real. Pablo Radice, Facultad de ArQuitectura Diseno y Urbanismo, Argentyna
  • Fusy, real. Konrad Kądziela, WRiTv UŚ, Polska
  • Oblężenie, real. Istvan Kovacs, University of Theatre and Film Arts of Budapest, Węgry
  • Życie ze śmierci, real. Tuuli Teelahti, ELO Film School Helsinki, Finlandia