ul. Morawskiego 5/220C
30-102 Kraków
Polska
+ 48 507 062 615
28 czerwca 2023

Notacje: Longin Szmyd o Studio Filmów Animowanych w Krakowie


Artysta ur. się w 1955 r. w Bytomiu. Absolwent Wydziału Grafiki w ASPw Krakowie, gdzie studiował w Pracowni Rysunku Filmowego. Studiował także animację w PWSFTviT w Łodzi. Uprawia grafikę, rysunek i malarstwo i film animowany. Z krakowskim Studiem Filmów Animowanych, z którym związany był od 1982 roku. Od początku lat 90. prowadzi własne studio producenckie pod nazwą Longin Studio. Autor kilkudziesięciu filmów animowanych, wielokrotnie nagradzany na zagranicznych i krajowych festiwalach filmowych (m. in. OFAFA w Krakowie).

Longina Szmyda wysłuchał Bogusław Zmudziński
O notacjach
Tematem cyklu notacji jest ocalenie od zapomnienia wiedzy na temat Studia Filmów Animowanych w Krakowie i środowiska artystycznego z nim związanego. Studio powstało w Krakowie w 1966 r. jako filia warszawskiego Studia Miniatur Filmowych. Inicjatorem i założycielem był Kazimierz Urbański - wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prowadzący tam Pracownię Rysunku Filmowego. W 1974 r studio uzyskało samodzielność prawną i nową nazwę - Studio Filmów Animowanych, pod którą stało się sławne na całym świecie. Głównym zadaniem studia była realizacja animowanych autorskich filmów krótkometrażowych, adresowanych do widza dorosłego. Produkowano tam jednak także filmy dla dzieci oraz inne formy krótkometrażowe. Wśród czołowych twórców SFA trzeba wymienić: Jerzego Kucię, Juliana Antonisza, Ryszarda Antoniszczaka, Ryszarda Czekałę, Krzysztofa Kiwerskiego, Krzysztofa Raynocha, Aleksandra Sroczyńskiego, Andrzeja Warchała, Zbigniewa Szymańskiego oraz Longina Szmyda . W latach 90. XX wieku rozpoczął się kryzys SFA w Krakowie, które ostatecznie zostało zamknięte w 2003r. Notacje będą spełniać walory poznawcze, dokumentacyjne, upowszechniając dobra kultury w Małopolsce.


Produkcja: Fundacja Promocji Kultury Artystycznej, Filmowej i Audiowizualnej Etiuda&Anima

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
envelopephonemap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram