ul. Morawskiego 5/220C
30-102 Kraków
Polska
+ 48 507 062 615
28 czerwca 2023

Notacja: Kobiety Małopolski w animacji - Wiola Sowa


Bohaterką notacji jest Wiola Sowa, która w tym roku kończy 50 lat, więc jest to wyjątkowy moment w życiu i karierze. Wiola przecierała swoimi animacjami szlaki kobiecej animacji. Wyjątkowo sensualne animacje Refreny i Pomiędzy nami pokazują tą różnicę w widzeniu świata oraz uczuć między kobietami a mężczyznami. Wiola uczestniczy także w wielu odważnych intermedialnych projektach, nie boi się kolejnych artystycznych wyzwań.

Wywiad z Wiolą Sową przeprowadził Bogusław Zmudziński.
O notacji
Celem projektu jest zwrócenie uwagi na artystki kształcące się w Pracowni Filmu Animowanego Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Pragniemy podkreślić ogromną różnicę jaka panuje w branży animacji w porównaniu z ubiegłym wiekiem, gdzie zdecydowanie dominowali mężczyźni. Pokażemy ogromną rolę kobiet w świecie animacji oraz kolosalną różnicę w tematyce oraz proporcjach płci od czasów PRL-u.

Obecnie to najciekawsze filmy, o dotychczas niespotykanym w polskiej animacji ani polskim filmie profilu, który można określić jako feministyczny, a w każdym razie – jako realizowany z kobiecego punktu widzenia. Kobiety tworzące filmy mówiące o kobietach – jest to zdecydowana nowość ostatnich kilku lat na polskim rynku filmu animowanego. Stopniowo wchodzą z sukcesem do animacji kolejne artystki, które dekonstruują dominującą dotychczas męskocentryczną narrację. Czynią to poprzez wprowadzenie nowego typu bohatera (bohaterki), świata i problemów do tej pory nieobecnych bądź wykluczanych. W tym właśnie kontekście można dostrzec i przeanalizować, że współczesna fala filmów zrealizowanych w większości przez kobiety, po latach bezwzględnej dominacji mistrzów, wnosi nie tylko do polskiej animacji powiew świeżości.

To głównie kobiety kreują wrażliwość odbiorcy na świat, pojawiają się w ich filmach zupełnie inne tematy dotyczące właśnie niuansów życia kobiet oraz kobiecego ciała.


Produkcja: Fundacja Promocji Kultury Artystycznej, Filmowej i Audiowizualnej Etiuda&Anima

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
envelopephonemap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram