Warsztaty, które przeprowadziliśmy 12 października 2024 roku oparte były na cytatach w języku łacińskim, wyłuskanych z literatury Małgorzaty Musierowicz. Pisarka zapoznaje odbiorców z sentencjami łacińskimi w kontekście codziennych sytuacji, co ułatwia zapamiętywanie słówek i sprawia, że łacina staje się dużo mniej archaiczna. Spotkanie odbyło się w Pracowni Animacji Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod przewodnictwem Joanny Szwed – Kosteckiej (język łaciński) oraz Darii Godyń (animacja). Zaprosiliśmy na nie uczniów, studentów oraz osoby dorosłe - miłośników łaciny, kultury klasycznej, plastyki, animacji. Język łaciński, który do XVIII wieku był stosowany powszechnie w Europie jako język komunikacji międzynarodowej, nauki, kultury i sztuki, jest bohaterem każdej pozycji Jeżycjady.
Ignacy Borejko, jeden z głównych bohaterów książek Małgorzaty Musierowicz, ojciec rodziny, filolog klasyczny, bibliotekoznawca, jak z rękawa sypie cytatami łacińskimi i zaraża nią rodzinę i osoby, które są z nimi zaprzyjaźnione. Warsztat ten oparty był na krótkich biografiach autorów cytatów w literaturze autorki (m. in. Seneki, Horacego, Wergiliusza) oraz na łacińskich myślach zaczerpniętych z literatury Musierowicz, które uczestnicy tłumaczyli, a następnie wybrane zobrazowali w animacji. Opatrzenie ich odpowiednim komentarzem historyczno-literackim były ciekawą przygodą językową, swoim bogactwem zachęcającą do refleksji. Podczas warsztatów animacji wykorzystywaliśmy głównie technikę collage’u, która świetnie sprawdziła się w tym temacie. Obecność zilustrowanych animacją cytatów w mediach społecznościowych pozwoli szerzej dotrzeć do odbiorców tak niszowej już dziedziny jak filologia klasyczna.
Galeria zdjęć z warsztatów
Animacja
Joanna Szwed – Kostecka - język łaciński
Absolwentka filologii klasycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyła kurs na Pontificia Universita della Santa Croce w Rzymie organizowanym przez Polis - the Jerusalem Institute of Languages and Humanities (Intensive Spoken Latin Course - completely held in Latin) oraz kurs metodologii (Methodological seminar for ancient language teachers).. Uczy łaciny w liceum w Krakowie i jest egzaminatorem maturalnym.
Daria Godyń – animacja
Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Obroniła dyplom w Pracowni Filmu Animowanego. Założycielka studia graficznego, skupionego na animacji – Framesquad studio. Zajmuje się projektowaniem graficznym, animacją artystyczną oraz komercyjną. Współpracuje z Krakow Animation Center oraz Krakow Film Klaster. Zrealizowała spoty oraz animacje we współpracy z instytucjami kultury m.in.: Muzeum Narodowym w Krakowie (spot do wystawy „Idzie Młodość! I grupa krakowska”, animacje znajdujące się na stałej ekspozycji „XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej”), Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu (spot do wystawy tymczasowej poświęconej Zbroi Młodzieńczej Zygmunta II Augusta), Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie (zaprojektowanie spójnej wizualizacji do cyklu animacji przeznaczonych na ekspozycję muzealną, realizacja animacji typu explainer). Prowadzi warsztaty poświęcone animacji poklatkowej dla dzieci oraz dorosłych. Autorka animacji „Substancja” (2016), „Smakosz” (2017), „Millenium” (2020), które zostały zaprezentowane na wielu polskich oraz międzynarodowych festiwalach (Krakowskim Festiwalu Filmowym, International Animated Film Festival Animator, International Film Festival Etiuda&Anima, Ottawa International Animation Festival, Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film, International Festival of Animated Film BANJALUKA, Animateka International Animated Film Festival).
Pomysłodawczyni i koordynatorka projektu: Marta Chwałek
Oprawa graficzna projektu / projekt albumu: Paweł Gąsienica-Marcinowski
Prowadzenie warsztatów: Ania England, Barbara Gawryluk, Daria Godyń, Iwona Kalenik, Monika Kuczyniecka, Anna Kuklicz, Joanna Szwed – Kostecka, Maciej Zygmunt
Dokumentacja fotograficzna i filmowa: Maciej Zygmunt, Agata Kaputa
Partnerzy: