30 października 2018

Virgil Widrich

Virgil WidrichVirgil Widrich – ur. w 1967 roku w Salzburgu, reżyser, scenarzysta, artysta multimedialny, wykładowca na Uniwersytecie Sztuki Stosowanej w Wiedniu, autor filmu „Copy Shop” (2001), który był nominowany do Oscara. Widrich angażuje się jako menedżer projektów, projektant wystaw oraz dyrektor artystyczny przy tworzeniu scenariuszy, filmów krótkich i pełnometrażowych, instalacji, wystaw, muzeów, a także w międzynarodowych projektach badawczych. Jest jednym z założycieli i dyrektorów zarządzających firmy multimedialnej checkpointmedia GmbH, oraz właścicielem i dyrektorem zarządzającym Virgil Widrich Film- und Multimediaproduktions G.m.b.H. W 2004 roku był członkiem jury Ars Electronica, a od 2007 roku jest przewodniczącym Stowarzyszenia Austriackich Reżyserów Filmowych. Jest także członkiem Austriackiej Akademii Filmowej.

Virgil Widrich za swoją twórczość otrzymał ponad 130 międzynarodowych nagród. Jego krótki film „Copy Shop” zdobył 37 nagród na całym świecie i był nominowany do Oscara. „Fast Film”, którego premiera odbyła się w Cannes w 2003 roku, zdobył aż 36 nagród. Jego najnowszym filmem fabularnym jest „Noc z 1000 godzin” (2016). W roku 2018 wyreżyserował swój pierwszy teledysk „Nena & Dave Stewart: Be my Rebel”.