ul. Morawskiego 5/220C
30-102 Kraków
Polska
+ 48 507 062 615
12 listopada 2015

NAJNOWSZE PEŁNOMETRAŻOWE ANIMACJE NA 22. MFF ETIUDA &ANIMA

Wśród rozrywkowych produkcji wielkich wytwórni, których promocja ma siłę rażenia bomby atomowej, artystyczne i niekomercyjne animacje często pozostają niezauważone. Nasz festiwal stwarza widzom okazję do zapoznania się z wybitnymi filmami animowanymi ostatnich lat. W tym roku zaprezentujemy dwa tytuły, pochodzące z odmiennych kręgów kulturowych – czeską Maleńką ze sklepu rybnego Jana Baleja oraz japońską Wyspę Giovanniego Mizuho Nishikubo.

Andersen u naszych południowych sąsiadów – Maleńka ze sklepu rybnego (2015)

Choć Czechy nie mają dostępu do morza, czescy twórcy potrafią snuć piękne historie dziejące się w nadmorskiej scenerii. Jan Balej parafrazuje baśń Mała Syrenka Hansa Christiana Andersena o miłości córki króla mórz do człowieka. Przenosi ją do rybackiego portu, gdzie życie jest ponure i mroczne, a jego mieszkańcy cyniczni. Tytułowa Maleńka, niewinna istota o czystym sercu, zakochuje się beznadziejną miłością we właścicielu nocnego klubu.

Maleńka_12.11

Dzieło czeskiego twórcy, powstałe na gruncie bogatej tradycji, urzeka animacją. Jest jednym z pierwszych pełnometrażowych filmów zrealizowanych w Czechach, które łączą lalki z cyfrową animacją (stop motion i CGI). Balej kreuje groteskowy, dziwaczny świat, w którym wrażliwa Maleńka przeżywa swoją pierwszą, tragiczną miłość. Całość dopełnia nastrojowa muzyka francuskiego kompozytora Chapeliera Fou.

Maleńka ze sklepu rybnego
(reż. Jan Balej, Czechy/Słowacja/Niemcy 2015, 72’)

26 listopada (czwartek), godz. 21.00, Małopolski Ogród Sztuk – Duża sala


Baśń anime o wygnaniu – Wyspa Giovanniego (2014)

W rękach Japończyków animacja staje się językiem mogącym wyrazić niewyrażalną w inny sposób traumę. Twórcy anime potrafią opowiedzieć w swoich dziełach o bolesnych momentach z historii ojczyzny. Polskim widzom znane są produkcje Studia Ghiblii, które w niezwykle poruszający sposób przedstawiają doświadczenia Japończyków, m.in.: Grobowiec świetlików (1988) Isao Takahaty, dzieła Hayao Miyazakiego – Ruchomy zamek Hauru (2004), Ponyo (2008). W tym roku na Etiudzie&Animie pokazana zostanie Wyspa Giovanniego Mizuho Nishikubo z 2014 roku, wpisująca się w nurt filmów anime dla dorosłych, które odwołują się do historii Japonii.

Wyspa_12.11

Wyspa Giovanniego opowiada historię zainspirowaną prawdziwymi wydarzeniami. Akcja filmu Nishikubo rozgrywa się tuż po drugiej wojnie światowej i dotyczy sporu Japonii i Rosji o archipelag Kuryli, do którego należy wyspa Szykotan. Bohaterami filmu są dwaj bracia,  Junpei i Kanta, zamieszkujący wyspę, których życie zostaje naznaczone doświadczeniem konfliktu dwóch państw. Fabuła filmu wielokrotnie nawiązuje do niezwykle popularnej w Japonii baśniowej powieści Kenji’ego Miyazawy – Night on the Galactic Railroad.

Wyspa Giovanniego
(reż. Mizuho Nishikubo, Japonia 2014, 102’)

27 listopada (piątek), godz. 21.00, Małopolski Ogród Sztuki – Duża sala 

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
envelopephonemap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram