Chris Marker pozostaje jednym z najciekawszych i najbardziej oryginalnych reżyserów światowego kina. Zapraszamy na projekcję jednego z filmów twórcy – Grobowiec Aleksandra (1992).
W dziełach francuskiego filmowca wyraźnie odbijają się wszystkie jego fascynacje: filozofia, literatura, fotografia, podróże. Twórczość Markera doskonale koresponduje z teorią „kamery-pióra” Alexandra Astruca. Za pomocą eseju filmowego autorowi udało się wypracować nowatorską – opartą stricte na obrazowości kina – formę dyskursu z widzem. Obrany sposób narracji pozwolił mu na sugestywne wyrażenie złożonych myśli i doświadczeń. Roy Armes stwierdził kiedyś, że „francuskie kino ma swoich dramaturgów, ma swoich poetów, techników i autobiografów, ale posiada tylko jednego prawdziwego eseistę – Chrisa Markera”.
W ramach Etiudy&Animy będziecie mogli Państwo zapoznać się z jednym z dzieł tego niezwykłego twórcy. Grobowiec Aleksandra w typowy dla Markera sposób przedstawia historię Aleksandra Miedwiedkina, rosyjskiego reżysera, którego film Szczęście (1934) również znalazł się w programie tegorocznej edycji festiwalu. Francuski filmowiec odnajduje nowe konteksty kina i stara się przywrócić pamięć o zapomnianym twórcy. W Grobowcu Aleksandra życie Miedwiedkina jest jednak dla Markera zaledwie punktem wyjścia dla refleksji nad fascynującą i burzliwą historią XX-wiecznej Rosji.
Tomasz Lasek
Grobowiec Aleksandra – Chris Marker
24 listopada (poniedziałek), godz. 20:00, Małopolski Ogród Sztuki