Cieszymy się, że podczas tegorocznej edycji festiwalu będziemy mogli zaprezentować twórczość tak wielu artystek.
Kadr z filmu „Wyznania domowe”
Gościem Etiudy&Animy jest ponownie Signe Baumane, królowa niezależnej animacji kobiecej, ulubienica publiczności i barwna postać nowojorskiej bohemy artystycznej. Baumane opowie o niezwykle bogatej i prężnie działającej scenie animacji artystycznej w Nowym Jorku, a także spotka się z widzami festiwalu i krakowskimi studentami przy okazji projekcji jej pełnometrażowych „Kamieni w moich kieszeniach”.
Kolejnym mocnym punktem na mapie atrakcji festiwalowych jest pokaz „Burzliwe czasy i znajome miejsca” Tricky Women, międzynarodowego festiwalu organizowanego w Wiedniu, który jest pierwszym i jak dotąd jedynym wydarzeniem artystycznym na świecie w pełni poświęconym prezentacji filmów animowanych tworzonych przez kobiety.
Chcemy również zaakcentować udział filmów zrealizowanych przez kobiety w festiwalowych konkursach. Do konkursu ANIMA zostały zakwalifikowane prace wielu animatorek z całego świata, w tym aż sześciu z Polski: Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, Kamili Sosnowskiej, Marty Magnuskiej, Agnieszki Waszeniuk, Wioli Sowy, Marty Pajek. W konkursie ETIUDA zobaczymy filmy trzynastu reżyserek, w tym dwóch Polek – Klary Kochańskiej („Lokatorki”) i Izabeli Kiszczak („Dziadku, nie słyszę”).
SIGNE BAUMANE
UNIKAĆ KONTAKTU WZROKOWEGO
Signe Baumane zaprasza uczestników festiwalu na cykl wystąpień „Unikać kontaktu wzrokowego” / „Avoid Eye Contact”, w którym opowie o fenomenie nowojorskiej animacji niezależnej. Każdy z trzech wykładów zostanie zilustrowany przez animatorkę jej ulubionymi filmami.
„Jeśli więc nie możesz przyjechać do Nowego Jorku, Nowy Jork przyjedzie do Ciebie! Te trzy programy prezentują najlepsze nowojorskie animacje powstałe w przeciągu ostatnich 20 lat. Dają one wyjątkową możliwość zapoznania się ze sposobem myślenia i funkcjonowania nowojorczyków i samego Nowego Jorku. Sprawią, że podczas ich oglądania będziecie śmiali się i płakali, a po ich zakończeniu, mamy taką nadzieję, wyjdziecie z kina zainspirowani do stworzenia własnego filmu.”
Signe Baumane
Unikać kontaktu wzrokowego I /Avoid Eye Contact I
24 listopada (czwartek), 17.30
Małopolski Ogród Sztuki – Mała Sala
Unikać kontaktu wzrokowego II /Avoid Eye Contact II
25 listopada (piątek), 18.00
Małopolski Ogród Sztuki – Mała Sala
Unikać kontaktu wzrokowego III /Avoid Eye Contact III
26 listopada (sobota), 19.30
Małopolski Ogród Sztuki – Mała Sala
KAMIENIE W MOICH KIESZENIACH
Kadr z filmu „Kamieni w moich kieszeniach”
Signe Baumane będzie obecna także podczas projekcji filmu „Kamienie w moich kieszeniach”, które są „jej szalonymi poszukiwaniami zdrowego rozsądku”. Animacja ta opiera się na rodzinnej historii Baumane. Jest opowieścią o pięciu kobietach pochodzących z jednej rodziny, w tym także i o samej reżyserce, które zmagają się z własną depresją i obłędem. Film ten był w 2015 roku łotewskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Po seansie zapraszamy na rozmowę z artystką.
Kamienie w moich kieszeniach
25 listopada (piątek), 20.00
Kijów Centrum – Duża Sala
TRICKY WOMEN FESTIVAL PREZENTUJE AUSTRIACKIE KOBIECE FILMY ANIMOWANE
Austriackie Federalne Ministerstwo ds. Europy, Integracji i Spraw Zagranicznych, którego celem jest zwrócenie większej uwagi opinii publicznej na filmową twórczość kobiet oraz jej promocję na całym świecie, połączyło siły z festiwalem Tricky Women. Z tej współpracy narodził się program filmowy, który przedstawiał najciekawsze dokonania na polu kobiecej animacji. Jego najnowsza edycja nosi tytuł „Burzliwe czasy i znajome miejsca” i obejmuje serię doskonałych animowanych produkcji autorstwa znakomitych austriackich reżyserek. Jego prezentacja powinna wzbudzić wśród odbiorców większą świadomość tego, jak wiele pozostaje do odkrycia na polu kobiecej animacji.
Kadr z filmu „Zamknij się księżycu”
„Burzliwe czasy i znajome miejsca” zestawia najnowsze prace austriackich artystek zajmujących się filmem animowanym i daje wgląd w różnorodność technik i procesów twórczych, za pomocą których autorki filmów zwracają naszą uwagę na ważne i nieporuszane wcześniej tematy, jak choćby te związane z pytaniem o to gdzie i dlaczego czujemy się jak w domu („Wyznania domowe”), czy jakie uczucia towarzyszą nam w momencie przeprowadzki do nowego miasta, gdzie musimy nawiązać pierwsze relacje z innymi ludźmi („Zamknij się księżycu”). Inne spośród filmów, które znalazły się w programie to np. pełna mistycznych odniesień obserwacja miejskiego krajobrazu w którym porzucane przedmioty zyskują szanse na drugie życie („Przetwarzacze śmieci z Tajpej”), animacje opowiadające o zachłanności z jaką wspólnotowa świadomość społeczna i ekologiczna przekształcana jest w pojęcie odnoszące się jedynie do pojedynczych jednostek („Katastroficzny film o księżniczce”, „YachaY”), pełen biograficznych detali film pt. „Ogród i sznapsy”, historie opowiadające o skutkach nudy i wykorzystania nadarzających się szans (lub ich braku) gdzieś na peryferiach miasta („Ginny”) lub o tym, co się dzieje gdy kobieta postanawia w końcu wziąć życie we własne ręce („Dwa melony – narodziny artystki”). Program obejmuje również filmy opowiadające o nieprzewidywalności lub wręcz przeciwnie – o przewidywalności miłości, zarówno tej, która rodzi się tuż obok nas lub gdzieś daleko na drugim końcu świata („Pójdę za tobą”, „Zakochany kucharz”), a także historie opowiadane w ramach prostej, minimalistycznej formy przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu dźwięku („Trzy słońca”) lub kwestionujące mechanizmy działania kina i jego percepcji („Maszyna”).
Burzliwe czasy i znajome miejsca - Tricky Women Festival prezentuje austriackie kobiece filmy animowane
24 listopada (czwartek), 21.00
Małopolski Ogród Sztuki – Mała Sala