Etiuda&Anima to okazja do spotkań z artystami z całego świata. Już w przyszłym tygodniu Kraków odwiedzi wielu znamienitych gości. Bez wątpienia wydarzeniem szczególnym jest przyjazd Williama Kentridge’a. Ten wszechstronny artysta z Republiki Południowej Afryki podczas Gali Otwarcia 22. edycji Etiuda&Anima odbierze prestiżową nagrodę ASIFA, przyznawaną dla wybitnych twórców animacji. Nagrodę wręczą trzy przedstawicielki Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego ASIFA: Sayoko Kinoshita, NancyDenney-Phelps i Rebekah Villon.
Do Krakowa przyleci także mieszkająca w Nowym Jorku Łotyszka, Signe Baumane.
Artystka reprezentuje nurt animacji kobiecej. W swoich pracach bez tabu opowiada o seksualności. Z dużą dozą dystansu i poczucia humoru porusza tematy nierzadko budzące kontrowersje. Jest znana z cyklu krótkich animacji o charakterze edukacyjnym „z przymrużeniem oka” – Teat Beat of Sex.
Baumane wystąpi na żywo w „Autoportretach twórców animacji” w środę, 25 listopada, o 19.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.
W gronie gości 22. edycji Etiudy&Animy znajdzie się Kaspar Jancis. Estończyk uczył
sięanimacji pod okiem Priit Pärna. Jest absolwentem Akademii Sztuki i Mediów w Turku w Finlandii. Zrealizowałfilmy: Weitzenberg Street (2002), Frank and Wendy (2003-2005), Marathon (2006), The Very LastCigarette (2007), Crocodile (2009), Villa Antropoff (2012), Piano (2015). Jancis zaprezentuje swój warsztat twórcy animacji we wtorek, 23 listopada, o 19.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.
Będziemy mieli przyjemność gościć w Krakowie animatorkę z Kolumbii – Cecylię Traslaviñę González, wykładowczynię animacji na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Javeriana w Bogocie w Kolumbii, która zaprezentuje widzom Etiudy&Animy swój dokument Perpetuum Mobile, opowiadający o relacjach czaso-przestrzennych zarówno w animacji, jak i w innych dziedzinach sztuki. Odwiedzi nas także Teresa Glad, autorka animacji i rysowniczka ze Szwecji, z którą widzowie będą mogli porozmawiać podczas pokazów Sto lat szwedzkiej animacji. Przewodniczącym tegorocznej edycji konkursu ETIUDA jest doktor Stanislava Přádná z Czech.
Pełni funkcję starszego wykładowcy w Instytucie Filmoznawstwa na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Karola w Pradze. Jest autorką licznych książek, artykułów naukowych i recenzji filmowych. Konkursowi ANIMA przewodniczy pochodzący z Austrii Thomas Renoldner – doświadczonyanimator, wykładowca akademicki, producent, autor książek o animacji, przyjaciel festiwalu Etiuda&Anima.
Swoją obecnością zaszczycą nas także polscy dokumentaliści – Maciej Drygas i Mirosław Dembiński, którzy otrzymają Specjalnego Złotego Dinozaura za zasługi na polu edukacji filmowej.