Projekt wyrasta z 26-letnich doświadczeń nabytych przy organizacji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima.
Celem projektu jest umocnienie zarówno w kraju jak i za granicą pozycji Krakowa jako centrum kultury filmowej, zwłaszcza w zakresie tzw. „małych i niefabularnych form filmowych”. W ramach działań kulturalnych i edukacyjnych w sieci zamierzamy organizować wydarzenia, które na szeroką skalę będą promować niedostępną na co dzień widzom kinowym twórczość z zakresu filmu artystycznego, w tym zwłaszcza animowanego, a także przybliżać im twórczość w zakresie filmu krótkometrażowego, w tym z obszaru aktywności studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata. Program skupiony jest wokół animacji oraz etiud studenckich: spotkania i wywiady z twórcami polskiej animacji, udostępnienie on-line filmów nagrodzonych podczas festiwalu z ostatnich 10 lat, cykl wykładów ilustrowanych poświęconych wybitnym twórcom.
Elementy składowe programu:
1. Cykl wykładów ilustrowanych:
Wykładów będzie docelowo 6 (trzy są obecnie w montażu, trzy kolejne będą nagrane na początku grudnia)
- Współczesna polska animacja kobieca (Plucińska, Pajek, Bosek, Ziółkowska, Specht) – prowadzenie Olga i Michał Bobrowscy
- Europejskie szkolnictwo filmowe lat ostatnich – prowadzenie Marcin Markiewicz
Tematy czterech, które zostaną przygotowane przez Bogusława Zmudzińskiego (wieloletni wykładowca w Katedrze Kulturoznawstwa i Filozofii Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, założyciel i aktualnie Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima. Specjalizuje się w problematyce filozofii społecznej, estetyki, teorii i historii kina):
- Animacja jest sztuką plastyczną (Alkabetz, Quinn, Ushev, Schwizgebel, Dunbar)
- Autoportrety twórców animacji ( Yamamura, van Dijk, Tupicoff, Kucia)
- Co (i jak) można animować ? (Fleischer, Reininger, Barta, Urbański, Lenica, Dumała)
- Od martwej natury do animacji przedmiotowej (Borowczyk, Svankmajer, bracia Quay)
2. Wywiady z twórcami polskiej animacji - o swojej pracy, inspiracjach i doświadczeniach w rozmowach z Kamilą Kołacz i Bogusławem Zmudzińskim, opowiedzą wytrawni polscy artyści: Jerzy Kucia, Daniel Szczechura, Witold Giersz, Mariusz Wilczyński, Piotr Dumała, Izabela Plucińska.
3. Publikacja wybranych filmów nagrodzonych z ostatnich 10 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima, zarówno etiud studenckich jak i animacji. Filmy będą przez 6 miesięcy prezentowane na platformie play Kraków
Nagrodzone w ostatnich latach szkolne etiudy:
Nagrodzone w ostatnich latach szkolne animacje:
http://fundacja.etiudaandanima.pl/projekty/e-jak-etiuda-i-edukacja-a-jak-anima-i-animacja-w-sieci/