W trakcie trzech wieczorów zostaną zaprezentowane najciekawsze filmy animowane ostatniego roku. Przedstawimy krótkie metraże nagrodzone i wyróżnione podczas festiwali animacji: The Annecy International Animation Film Festival z Francji oraz MFF Etiuda&Anima. Poza tym pokażemy animacje genialnego estońskiego twórcy Priita Tendera, którego filmy pełne są surrealistycznych obrazów, czarnego humoru, a także wątków folklorystycznych.
W programie znajdą się także najnowsze pełnometrażowe animacje odnoszące ogromne sukcesy na najważniejszych festiwalach na świecie: „Niebieski Pelikan” reż. László Csáki (Węgry, 2023), “Zmiany Adama” reż. Joël Vaudreuil (Kanada, 2023) oraz „Slide” reż. Bill Plympton (USA, 2023). Wszystkie trzy animacje opowiadają o ogromnych zmianach zachodzących w życiu bohaterów, zarówno zmianach społecznych, fizycznych jak i psychicznych.
Kék Pelikan | Niebieski Pelikan | Pelikan Blue, reż.|dir. László Csáki, HU 2023, 79’
Lata 90, Węgry, podróżowanie jest wreszcie możliwe, ale bardzo kosztowne. Fałszując międzynarodowe bilety kolejowe poprzez rozpuszczenie niebieskiego atramentu węglowego firmy Pelikan, trzej młodzi mężczyźni dają całemu pokoleniu możliwość poznania świata zewnętrznego.
The Best of ANIMA 2023
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima przedstawia animacje nagrodzone (55’)
Priit Tender i jego mroczne światy (62’)
Jeden z najlepszych estońskich autorów animacji – reżyser, animator i scenarzysta wielu krótkometrażowych filmów animowanych. Jego filmy pełne są surrealistycznych obrazów, czarnego humoru, a także wątków folklorystycznych. Filmy Priita zdobywały nagrody i nominacje na najważniejszych festiwalach filmów krótkometrażowych i animowanych, a jego najnowszy film Dog-Apartment zdobył Grand Prix w Stuttgarcie, Lizbonie, Londynie czy Krakowie (Złoty Jabberwocky, 29. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima).
Adam change lentement | Zmiany Adama | When Adam Changes, reż.|dir. Joël Vaudreuil, CA 2023, 93'30''
Adam jest piętnastolatkiem, którego dziwactwem jest to, że jego ciało zmienia się pod wpływem kpin i negatywnych komentarzy otaczających go osób. Nagromadzenie tych fizycznych zmian jedynie dodaje złożoności wydarzeniom w jego życiu. Latem umiera jego babcia Ange, więc musi pracować nad swoją samodzielnością. Musi nauczyć się godzić pracę wakacyjną, przyjaźń z Timothée, pragnienie, jakie czuje do Jeanne, zastraszenie, którego doświadcza ze strony gangu Glazera, swoją wrodzoną niezdarność, komplikacje rodzinne z siostrą Karine, odkrywanie siebie oraz kilka innych aspektów nastoletniego życia, życia, które bywa trudne ale i piękne.
The Best of ANIMA 2023 (cz. 2)
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima przedstawia animacje nagrodzone (54’)
The Best of The Annecy International Animation Film Festival (75’)
Slide, reż.|dir. Bill Plympton, USA 2023, 80’
Opowieść o mitycznym kowboju, który pojawia się w skorumpowanym miasteczku drwali i przy pomocy swojej gitary slide oraz gigantycznego Hellbuga walczy ze złym burmistrzem i jego równie samolubnym bratem bliźniakiem, aby oczyścić Sourdough Creek.
Bill Plympton jest uważany za króla animacji niezależnej i był pierwszą osobą, która własnoręcznie narysowała cały pełnometrażowy film animowany. W 1987 roku był nominowany do Oscara® za krótkometrażowy film animowany Your Face/Twoja twarz. W 2005 roku Bill otrzymał kolejną nominację do Oscara za swój krótki film Guard Dog/Pies stróżujący. Od 1991 roku nakręcił dziewięć filmów animowanych: The Tune, Mondo Plympton, Ożeniłem się z dziwną osobą, Mutant Aliens, Hair High, Idiots and Angels, Cheatin', Revengeance i Slide.
Zapraszamy do zapisów na warsztaty, które odbędą się podczas 16. Krakow Summer Animation Days.
Temat warsztatów: Z mchu i paproci
Termin: 27.07 godz. 10.00 - 14.00
Wiek uczestników: 8 - 13 lat
Miejsce: Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Pracownia animacji, ul. Karmelicka 16
Zapisy: biuro@etiudaandanima.pl
Podczas warsztatów uczestnicy poznają tajniki powstawania animacji poklatkowej. Stworzą swoje własne światy, przypominając sobie najpiękniejsze widoki z wypraw w góry, wycieczek do lasu, spacerów nad morzem, bądź innych podróży pośród przyrody. Wykorzystają do tego barwiony naturalnymi pigmentami papier oraz prawdziwe skarby lasu.
Przebieg warsztatów:
Warsztaty rozpoczniemy wprowadzeniem w podstawy animacji poklatkowej. Następnie obejrzymy kilka przykładów krótkich filmów animowanych, aby poznać możliwości techniki i zainspirować się. W kolejnej części warsztatów, podzielimy się na grupy, stworzymy scenariusze i przygotujemy barwiony papier, z którego wytniemy elementy scenografii i bohaterów animacji. Ostatnim etapem będzie wprawienie przygotowanych światów w ruch za pomocą wieloplanów.
Anna Skoczeń (1996) - animatorka, graficzka i edukatorka, absolwentka krakowskiej ASP w Pracowni Filmu Animowanego. Studiowała również w paryskim ENSAD i w lizbońskim FBAUL. Zajmuje się zarówno animacją komercyjną jak i artystyczną, łącząc techniki tradycyjne z cyfrowymi. Prowadzi warsztaty artystyczne we współpracy z instytucjami kultury w całej Polsce.
Szymon Wołek (1996) - absolwent krakowskiej ASP w pracowni Filmu Animowanego. Autor animowanych spotów promocyjnych dla Muzeum Narodowego w Krakowie, Zamku Królewskiego w Warszawie oraz animacji krótkometrażowych Moje słońce i Mała kropla. Współzałożyciel kolektywu Rzeczy.