400 toreb, reż. Fernanda Valadez, Centro de Capacitación Cinematográfica, Meksyk 2014, 18'
Magdalena wyrusza na poszukiwanie swojego syna, który zaginął w drodze do granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Wyposażona tylko we własną wolę i wspomnienia, Magdalena wkracza na pełen przemocy i opustoszały teren, szlak migracyjny w Meksyku.
Fernanda Valadez
urodziła się w 1981 roku w Guanajuato w Meksyku. Studiowała w najbardziej znanej szkole filmowej z Meksyku Centro de Capacitación Cinematográfica (CCC). Scenarzystka, producentka i reżyserka znana z filmów Znaki szczególne (2020) czy De este mundo (2010).
Trailer:
Fragmenty, reż. Agnieszka Woszczyńska, Szkoła Filmowa w Łodzi, Polska 2014, 25'20"
Jak często trzymamy się kurczowo świata, który nie do końca nam odpowiada? Zbiór luźno powiązanych obrazów, poprzez które widz podgląda pewne małżeństwo. Film prezentowany w Cannes.
Agnieszka Woszczyńska
ur. 1984 r., ukończyła studia na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji na Uniwersytecie Warszawskim w Warszawie oraz na Wydziale Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi (Polska). Pracowała przy filmach Najpiękniejsze fajerwerki ever (2017), Wołyń (2016), Kler (2018).Nagradzana za Cichą ziemię (2021).Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Trailer filmu: https://www.filmweb.pl/video/Zwiastun/Fragmenty+Tracey+Zwiastun+nr+1-20077
Huśtawka trumniarza, reż. Elmar Imanov, Internationale Filmschule Köln, Niemcy 2012, 29'58''
Yagub wraz ze swym dorosłym, upośledzonym synem Musą prowadzą pustelnicze życie w zapomnianym zakątku Azerbejdżanu. Ich życie zmieni się, gdy otrzymają niespodziewaną wiadomość.
Elmar Imanov
urodził się w 1985 roku w Baku, stolicy Azerbejdżanu. Do Niemiec przyjechał wraz z rodziną w 1998 roku, gdzie osiedlili się w Kolonii. Od tamtej pory to jego rodzinne miasto. Studia reżyserskie rozpoczął w 2006 roku w ifs Internationale Filmschule Köln. Staż przywiódł go z powrotem do Azerbejdżanu, gdzie w latach 2006-2008 przez pół roku pracował przy różnych produkcjach filmowych. W 2012 roku ostatecznie ukończył studia, uzyskując tytuł Bachelor of Arts w reżyserii. Jego film dyplomowy The Swing of the Coffin Maker (2012) był prezentowany na ponad 100 festiwalach filmowych i zdobył 30 nagród na całym świecie, w tym Student Academy Award (Student Oscar®). Jego kolejny film krótkometrażowy TORN (2014) miał swoją światową premierę podczas Directors' Fortnight w Cannes. Oba filmy wyprodukowała Eva Blondiau, z którą założył firmę producencką COLOR OF MAY. Ostatnie produkcje to Otar’s Death (2019) czy End of Season (2019).
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=IT3kzkrJXi4
Grand Prix Festiwalu 2015 - Złoty Jabberwocky
Król Olch, reż. Georges Schwizgebel, Szwajcaria 2015, 6'
Ojciec jedzie z synem przez las. Choremu dziecku wydaje się, że widzi Króla Olch, który oczarowuje go i przeraża. Film na podstawie wiersza „Król Olch” Goethego oraz muzyki Schuberta i Liszta.
Georges Schwizgebel
Wybitny twórca animacji urodził się w 1944 roku w Szwajcarii. Po ukończeniu Szkoły Sztuk Zdobniczych w Genewie przez kilka lat pracował w agencji reklamowej. W 1970 roku Georges Schwizgebel, Claude Luyet i Daniel Suter założyli GDS Studio. Od tego czasu wyreżyserował 18 filmów krótkometrażowych, w większości ręcznie malowanych na taśmie. Jego prace były pokazywane i nagradzane praktycznie na każdym festiwalu filmów animowanych na całym świecie (Cannes, Annecy, Zagrzebiu, Hiroszimie, Sttutgarcie, Ottawie czy Espinho). Równolegle do swojej kariery filmowej Georges Schwizgebel projektuje plakaty i ozdobił freskami kilka budynków w Genewie. Dwa z jego filmów – "78 R.P.M." (1985) oraz "The Ride to the Abyss" (1992) - znalazły się na liście stu najważniejszych filmów animowanych, ogłoszonej na festiwalu w Annecy w 2006 roku.
Trailer: