st. Morawskiego 5/220C
30-102 Krakow
Poland
+ 48 507 062 615
16 November 2016

Polskie filmy w konkursie ETIUDA

W tegorocznym konkursie ETIUDA o Grand Prix festiwalu – Złotego Dinozaura i 15 tysięcy złotych powalczy aż osiem filmów z Polski. Nasz kraj reprezentują etiudy studenckie z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wajda School z Warszawy i Akademii Multi Art z Krakowa. Łódzka Filmówka weźmie udział w rywalizacji o tytuł najlepszej szkoły filmowej tej edycji festiwalu.

Polskie filmy startujące w konkursie prezentują bardzo wysoki poziom. Są różnorodne, mają interesującą formę i w twórczy sposób opracowują temat. Są wśród nich tylko dwie fabuły: utrzymany w konwencji filmu grozy „De Profundis” Eugeniusza Pankova i „Lokatorki” Klary Kochańskiej-Bajon – zdobywca studenckiego Oscara, odwołujący się do najlepszych tradycji kina społecznego realizmu. Pozostałe filmy to dokumenty, które pokazują całe spektrum możliwości i rozpiętość tego rodzaju filmowego. Mamy więc dokument osobisty w stylu Marcina Koszałki – „Dziadku, nie słyszę” Izabeli Kiszczak, esej filmowy – „Shujayya” Mahommeda Almughanniego, dokument kreacyjny „Oto Polska właśnie” Łukasza Perkowskiego, „gadające głowy” w „Nauce” Emi Buchwald, satyrę w konwencji krzywego zwierciadła – „Szczękościsk” Kordiana Kądzieli, a także poetycki zapis dojrzewania, czyli „Miejscy kowboje” Pawła Ziemilskiego.

szczekoscisk1

Kadr z filmu „Szczękościsk”

II PROJEKCJA ETIUDA: 24 listopada (czwartek), 17.00, Małopolski Ogród Sztuki (Duża Sala) – „De Profundis”, „Szczękościsk”

 

„De Profundis”, reż. Eugeniusz Pankov, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Polska 2015, 21:31

„De profundis (clamavi ad te, Domine...)”, czyli „z głębokości otchłani (wzywałem Ciebie, Panie), pochodzi z Psalmu 130ego. Akcja filmu rozgrywa się w 1995 roku i jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. To historia Marioli, zwykłej wiejskiej kobiety, która musi się skonfrontować ze śmiercią swoich dwóch córeczek. Nie chcąc się pogodzić z ich stratą, w desperacji wykopuje dziewczynki z grobu i zaczyna traktować jak żywe.

 

„Szczękościsk”, reż. Kordian Kądziela, Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Polska 2016, 30:00

Trzyosobowej grupie artystycznej „Szczękościsk” marzy się podbicie świata sztuki. Niestety jej członkowie na razie skupieni są na bardziej przyziemnych sprawach. Obserwujemy ich zmagania podczas przygotowań do Prowokaliów – czołowego festiwalu sztuki performance.

miejscy-kowboje1

Kadr z filmu „Miejscy kowboje”

III PROJEKCJA ETIUDA: 24 listopada (czwartek), 21.00, Małopolski Ogród Sztuki (Duża Sala) – „Miejscy kowboje”, „Nauka”

„Miejscy kowboje”, reż. Paweł Ziemilski, Wajda School, Polska 2016, 29:02

Czy koń może uratować komuś życie? Na pewno w położonym na przedmieściach Dublina Clondalkin, miejscu bez perspektyw, w którym łatwo o kłopoty i gdzie narkotyki, przestępczość i więzienie są dla wielu młodych ludzi codziennością. Niektórzy z nich mają jednak szansę uciec od tej rzeczywistości dzięki niezwykłemu hobby – oswajają dzikie konie i stają się… miejskimi kowbojami.

 

 „Nauka”, reż. Emi Buchwald, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Polska 2016, 19:39

Uczniowie czwartej klasy szkoły podstawowej w ramach pracy domowej stają przez wyzwaniem nauczenia się na pamięć wiersza Juliana Tuwima pt. Nauka. Wraz ze swoimi rodzicami starają się zrozumieć i zinterpretować klasyczny polski utwór. Poetycka fraza czasem jest niezrozumiała, a niektóre słowa wymagają wyjaśnienia. Niestety nie wszystkie metafory da się przetłumaczyć w niebudzący wątpliwości sposób, a poezja zderza się z prozą życia.

lokatorki1

Kadr z filmu „Lokatorki”

IV PROJEKCJA ETIUDA: 25 listopada (piątek), 17.15, Małopolski Ogród Sztuki (Duża Sala) -  „Lokatorki”

„Lokatorki”, reż. Klara Kochańska,  Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Polska 2016, 29:40

Justyna (Julia Kijowska), samotna trzydziestoparolatka, mimo ryzyka, jakie się z tym wiąże, kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. W dniu przeprowadzki do wymarzonego domu okazuje się, że klucze nie pasują do zamka, a Justyna nie może wejść do środka. Czasami marzenia spełniają się w koszmarny sposób...

 

dziadku-nie-slysze1

Kadr z filmu „Dziadku, nie słyszę”

VII PROJEKCJA ETIUDA: 26 listopada (sobota), 16.00, Małopolski Ogród Sztuki (Duża Sala) – „Shujayya”, „Oto Polska właśnie”, „Dziadku, nie słyszę”

 „Shujayya”, reż. Mahommed Almughanni, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Polska 2015, 21:01

Dokumentalna opowieść o życiu w Strefie Gazy i o rodzinie Waela i Isry Alnamla okaleczonej przez wojnę.

 

 „Oto Polska właśnie”, reż. Łukasz Perkowski, Akademia Multi Art, Polska 2016, 5:48

Krótki film dokumentalny przedstawiający historię Romana Mieczysława Gawła – pisarza, poety i patrioty. Po 8 latach walki z rakiem w lutym 2015 roku z powodu braku funduszy postanowił zamieszkać w samochodzie. Mimo trudnej sytuacji nie poddaje się i stara się szerzyć nadzieję poprzez swoje wiersze.

 

 „Dziadku, nie słyszę”, reż. Izabela Kiszczak,  Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Polska 2015, 21:29

Codzienność Marii Teresy i Czesława Kiszczaków widziana z perspektywy ich wnuczki Izabeli.

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
envelopephonemap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram