Tradycyjna szopka krakowska, która powstała pod koniec XIX w., była przenośnym teatrzykiem kukiełkowym, z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Z czasem scenki odgrywane przez ludzi zostały zastąpione poruszanymi mechanicznie figurkami. Krakowskie szopki prezentują sceny z postaciami historycznymi oraz legendarnymi.
Krakowskie szopki prezentują architekturę najważniejszych, najbardziej interesujących i najpiękniejszych zabytków Krakowa. Wszystkie zwyczajowo posiadają wieże – zazwyczaj wzorowane na wieży wyższej kościoła Mariackiego zwieńczonej koroną lub na wieżach katedry na Wawelu czy wieży Ratuszowej.
W Krakowie pod koniec XIX i z początkiem XX wieku zespołów szopkarskich było sporo, a grupę do zaproszenia do domu w celu odegrania przedstawienia wybierano na podstawie szopek, które w okresie świątecznym obejrzeć można było na Rynku Głównym. Ponoć największym powodzeniem cieszyła się trupa pod przewodnictwem mistrza murarskiego i kaflarza z Krowodrzy, Michała Ezenekiera.
Warsztaty przygotowane przez nas miały na celu pokazanie tej pięknej tradycji naszego miasta oraz możliwości jego rozwoju. Podczas warsztatów uczestnicy (dzieci i ich rodzice) wysłuchali historii powstania szopki krakowskiej oraz podstawowych zasad konstrukcji szopki, o których to opowiedziała Anna Malik należąca do rodziny z wielopokoleniową tradycją tworzenie szopek. Potem uczestnicy pod opieką Darii Godyń realizowali swoje szopki i scenariusze własnych jasełek. Dźwięk do animacji tworzył z nimi Piotr Madej.
W warsztatach animacji mogą uczestniczyć:
Terminy warsztatów:
- I grupa: 18-19.02 godz. 10 - 13.00
- II grupa: 25-26.02 godz. 10 - 13.00
- III grupa: 4-5.03 godz. 10 - 13.00
- IV grupa: 11-12.03 godz. 10 - 13.00
Ilość miejsc ograniczona!
Zapisy: biuro@etiudaandanima.pl, tel: 507062615
Miejsce warsztatów: Kamienica Szołayskich, Plac Szczepański 9, Kraków
Prowadzenie: Daria Godyń oraz Anna Malik
Muzyka i dźwięk: Piotr Madej
Partner: Muzeum Narodowe w Krakowie
Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu Miasta Kraków